Monday 23rd November 2020,
Federatia Romana de Rugby

Irlanda si Argentina, marile invingatoare in lupta dintre nord si sud

23 noiembrie 2014 INTERNATIONAL
Joe Schmidt s-a decis asupra numelor cu care va ataca Cupa Mondiala.

In a treia runda de partide test in care natiunile emisferei de nord s-au confruntat cu cele ale sudului, Irlanda a dispus de Australia, iar Argentina a castigat dupa o pauza de sapte ani pe Stade de France, acolo unde in 2007 obtinuse medaliile de bronz ale Cupei Mondiale.

Pe Aviva Stadium spectacolul a fost total, in prima repriza atunci cand Irlanda a avut nevoie de numai 14 minute pentru a marca cangurilor doua incercari, Wallabies revenind cu trei reusite, iar la pauza cele doua echipe s-au aflat la egalitate, 20-20, pentru ca Foley a transformat doar una din finalizarile in terenul de tinta al gazdelor.

In partea secunda duelul s-a redus la confruntarea dintre Sexton si Foley astfel ca irlandezul a punctat de doua ori, australianul o data, ambii concretizand lovituri de pedeapsa, iar dupa succesul impotriva Africii de Sud purtatorii frunzei de trifoi au incheiat anul invingand o alta reprezentanta a emisferei de sud, Australia. Irlanda va fi adversara Stejarilor anul viitor la Cupa Mondiala.

Cu un joc care le-a adus recunoasterea internationala, Argentina a castigat pe Stade de France cu rezultatul de 18-13, dropgolul fiind procedeul prin care sud-americanii au reusit sa-si impuna vointa in fata cocosilor galici, Sanchez de trei ori iar Hernandez o data aducand puncte din lovitura de picior cazuta.

Franta a marcat singurul eseu al intalnirii prin Fofana si in ciuda presiunii din final nu a izbutit sa intoarca rezultatul, Les Bleus avand in aceasta toamna bucuria unei victorii cu Australia din care antrenorul Philippe Saint-Andre ar putea incepe constructia echipei pentru Cupa Mondiala de anul viitor.

Pe Millennium Stadium, Tara Galilor a rezistat in fata All Blacks pana in minutul 69 cand elevii lui Warren Gatland conduceau cu 16-15 dar au venit trei incercari ale neozeelandezilor si o victorie la un scor care nu reflecta totusi situatia din teren.

Cu ocazia acestei partide Richie McCaw a fost pentru a 100-a oara capitanul All Blacks pe care in aceasta calitate a condus-o la 88 de victorii, Brodie Retalick a fost desemnat World Rugby Player of the Year, Noua Zeelanda echipa anului in viziunea forului mondial in timp ce Steve Hansen a primit titlul World Rugby Coach of the Year.

Dupa doua infrangeri, cu Noua Zeelanda si Africa de Sud, Anglia s-a impus in fata celor din Samoa, rezultat 28-9, trei eseuri fiind trecute in contul trandafirilor pentru ca echipa din Insulele Pacificului sa raspunda prin loviturile de pedeapsa ale lui Tusi Pisi. Pentru Anglia seria partidelor test din luna noiembrie nu a luat sfarsit, trandafirii mai avand programata o inalnire cu Australia.

Cinci eseuri au marcat scotienii celor din Tonga pentru o victorie cu 37-12. Tonganii au inceput mai bine avand avantajul de partea lor dupa patru penalitati concretizate de Fosita, insa ciulinii au fost superiori la toate capitolele si astfel si-au luat revansa pentru infrangerea suferita in urma cu doi ani.

Italia, viitoarea adversara a Stejarilor la Cupa Mondiala de anul viitor, s-a tinut bine in partida contra Africii de Sud, la pauza Springboks conducand cu 8-6 pe fondul unui joc in care inaintarea si defensiva azzurrilor a fost la inaltime.

In partea secunda elevii lui Jacques Brunel nu au mai reusit sa puncteze, sud-africanii in schimb au macat doua eseuri prin Reinach si Habana, ultimul chiar inaintea finalului partidei, rezultatul de 22-6 fiind poate prea sever in comparatie cu raportul de forte din teren.

Rezultatele partidelor test disputate pe 22 Noiembrie:

Stadio Euganeo, Padova: Italia-Africa de Sud 6-22 (6-8)
Au marcat: Haimona-2lp respectiv Oosthuizen-e,Reinach-e,Habana-e,Pollard-2tr,Lambie-lp
Italia: 15 Andrea Masi, 14 Luke McLean, 13 Michele Campagnaro, 12 Luca Morisi, 11 Leonardo Sarto, 10 Kelly Haimona, 9 Edoardo Gori, 8 Sergio Parisse, 7 Samuela Vunisa, 6 Alessandro Zanni, 5 Joshua Furno, 4 Quintin Geldenhuys, 3 Martin Castrogiovanni, 2 Leonardo Ghiraldini, 1 Matias Aguero.
Rezerve: 16 Andrea Manici, 17 Alberto De Marchi, 18 Dario Chistolini, 19 Marco Bortolami, 20 Francesco Minto, 21 Guglielmo Palazzani, 22 Luciano Orquera, 23 Giulio Toniolatti.

Africa de Sud: 15 Johan Goosen, 14 JP Pietersen, 13 Jan Serfontein, 12 Jean de Villiers (c), 11 Bryan Habana, 10 Pat Lambie, 9 Cobus Reinach, 8 Duane Vermeulen, 7 Teboho Mohoje, 6 Marcell Coetzee, 5 Victor Matfield, 4 Eben Etzebeth, 3 Coenie Oosthuizen, 2 Adriaan Strauss, 1 Trevor Nyakane
Rezerve: 16 Bismarck du Plessis, 17 Gurthrö Steenkamp, 18 Julian Redelinghuys, 19 Lood de Jager, 20 Nizaam Carr, 21 Francois Hougaard, 22 Handré Pollard, 23 Willie le Roux

Rugby Park, Kilmarnock: Scotia-Tonga 37-12 (14-12)
Au marcat: Cowan-e,Hogg-e,Dunbar-e,Cross-e,Seymour-e,Laidlaw-3tr,2lp respectiv Fosita-4lp
Scotia: 15 Stuart Hogg, 14 Tommy Seymour, 13 Sean Lamont, 12 Alex Dunbar, 11 Tim Visser, 10 Finn Russell, 9 Greig Laidlaw (c), 8 Johnnie Beattie, 7 Blair Cowan, 6 Rob Harley, 5 Jonny Gray, 4 Richie Gray, 3 Geoff Cross, 2 Ross Ford, 1 Alasdair Dickinson
Rezerve: 16 Fraser Brown, 17 Gordon Reid, 18 Ryan Grant, 19 Kieran Low, 20 Alasdair Strokosch, 21 Chris Cusiter, 22 Duncan Weir, 23 Duncan Taylor.

Tonga: 15 Vungakoto Lilo, 14 David Halaifonua, 13 Siale Piutau, 12 Hemani Paea, 11 Fetu’u Vainikolo, 10 Latiume Fosita, 9 Sonatane Takulua, 8 Viliami Ma’afu, 7 Nili Latu (capt), 6 Sione Kalamafoni, 5 Joe Tu’ineau, 4 Tukulua Lokotui, 3 Paea Fa’anunu, 2 Aleki Lutui, 1 Tevita Mailau.
Rezerve: 16 Elvis Taione, 17 Sione Lea, 18 Sila Puafisi, 19 Lisiate Fa’aoso, 20 Hale T Pole, 21 Tomasi Palu, 22 Kurt Morath, 23 Sione Piukala.

Aviva Stadium, Dublin: Irlanda-Australia 26-23(20-20)
Au marcat:Zebo-e,Bowe-e,Sexton-2tr,4lp respectiv Phipps-2e,Foley-e,tr,2lp
Irlanda: 15 Rob Kearney, 14 Tommy Bowe, 13 Robbie Henshaw, 12 Gordon D’Arcy, 11 Simon Zebo, 10 Jonathan Sexton, 9 Conor Murray, 8 Jamie Heaslip, 7 Rhys Ruddock, 6 Peter O’Mahony, 5 Paul O’Connell, 4 Devin Toner, 3 Mike Ross, 2 Rory Best, 1 Jack McGrath.
Rezerve: 16 Sean Cronin, 17 Dave Kilcoyne, 18 Rodney Ah You, 19 Dave Foley, 20 Tommy O’Donnell, 21 Eoin Reddan, 22 Ian Madigan, 23 Felix Jones.

Australia: 15 Israel Folau, 14 Adam Ashley-Cooper, 13 Tevita Kuridriani, 12 Matt Toomua, 11 Henry Speight, 10 Bernard Foley, 9 Nick Phipps, 8 Ben McCalman, 7 Michael Hooper (c), 6 Luke Jones, 5 Rob Simmons, 4 Sam Carter, 3 Sekope Kepu, 2 Saia Fainga’a, 1 James Slipper.
Rezerve: 16 James Hanson, 17 Tetera Faulkner, 18 Benn Robinson, 19 Will Skelton, 20 Jake Schatz, 21 Will Genia, 22 Quade Cooper, 23 Kurtley Beale.

Millennium Stadium, Cardiff: Tara Galilor-Noua Zeelanda 16-34 (3-3)
Au marcat:Webb-e,Halfpenny-tr,3lp repectiv Savea-e,Kaino-e,Barrett-2e,tr,lp,Read-e,Slade-2tr
Tara Galilor: 15 Leigh Halfpenny, 14 Alex Cuthbert, 13 Jonathan Davies, 12 Jamie Roberts, 11 George North, 10 Dan Biggar, 9 Rhys Webb, 8 Taulupe Faletau, 7 Sam Warburton (c), 6 Dan Lydiate, 5 Alun Wyn Jones, 4 Jake Ball, 3 Samson Lee, 2 Richard Hibbard, 1 Paul James.
Rezerve: 16 Scott Baldwin , 17 Nicky Smith, 18 Rhodri Jones, 19 Luke Charteris , 20 Justin Tipuric, 21 Mike Phillips, 22 James Hook, 23 Liam Williams.

Noua Zeelanda: 15 Ben Smith, 14 Charles Piutau, 13 Conrad Smith, 12 Sonny Bill Williams, 11 Julian Savea, 10 Beauden Barrett, 9 Aaron Smith, 8 Kieran Read, 7 Richie McCaw (c), 6 Jerome Kaino, 5 Sam Whitelock, 4 Brodie Retallick, 3 Owen Franks, 2 Dane Coles, 1 Wyatt Crockett.
Rezerve: 16 Keven Mealamu, 17 Joe Moody, 18 Charlie Faumuina, 19 Patrick Tuipulotu, 20 Liam Messam, 21 TJ Perenara, 22 Colin Slade, 23 Ryan Crotty.

Twickenham,Londra: Anglia-Samoa 28-9 (13-6)
Au marcat: May-2e,Brown-e,Ford-2tr,3lp repsctiv T.Pisi-3lp
Anglia: 15 Mike Brown, 14 Anthony Watson, 13 Brad Barritt, 12 Owen Farrell, 11 Jonny May, 10 George Ford, 9 Ben Youngs, 8 Ben Morgan, 7 Chris Robshaw (c), 6 James Haskell, 5 Courtney Lawes, 4 Dave Attwood, 3 David Wilson, 2 Rob Webber, 1 Joe Marler
Rezerve: 16 Dylan Hartley, 17 Matt Mullan, 18 Kieran Brookes, 19 George Kruis, 20 Tom Wood, 21 Richard Wigglesworth, 22 Billy Twelvetrees, 23 Marland Yarde

Samoa: 15 Ken Pisi, 14 Alapati Leiua, 13 Reynold Lee-Lo, 12 Johnny Leota, 11 David Lemi, 10 Tusi Pisi, 9 Kahn Fotuali’i, 8 Ofisa Treviranus, 7 Jack Lam, 6 Maurie Fa’asavalu, 5 Kane Thompson, 4 Filo Paulo, 3 Census Johnston, 2 Ti’i Paulo, 1 Zak Taulafo.
Rezerve: 16 Manu Leiataua, 17 Viliamu Afatia, 18 Anthony Perenise, 19 Fa’atiga Lemalu, 20 Dan Leo, 21 TJ Ioane, 22 Pete Cowley, 23 Mike Stanley.

Stade de France, Paris: Franta-Argentina 13-18 (3-15)
Au marcat: Fofana-e,Lopez-tr,lp,Kockott-lp repectiv Sanchez-2lp,3dg, Hernandez-dg
Franta: 15 Scott Spedding, 14 Yoann Huget, 13 Maxime Mermoz, 12 Wesley Fofana, 11 Maxime Médard, 10 Camille Lopez, 9 Sébastien Tillous-Borde, 8 Damien Chouly, 7 Bernard Le Roux, 6 Thierry Dusautoir (c), 5 Sébastien Vahaamahina, 4 Pascal Papé, 3 Nicolas Mas, 2 Benjamin Kayser, 1 Xavier Chiocci
Rezerve: 16 Alexandre Menini, 17 Guilhem Guirado, 18 Uini Atonio, 19 Yoann Maestri, 20 Charles Ollivon, 21 Rory Kockott, 22 Rémi Talčs, 23 Mathieu Bastareaud

Argentina: 15 Joaquín Tuculet, 14 Juan Imhoff, 13 Marcelo Bosch, 12 Juan Martín Hernández, 11 Manuel Montero, 10 Nicolás Sánchez, 9 Tomás Cubelli, 8 Leonardo Senatore, 7 Javier Ortega Desio, 6 Facundo Isa, 5 Tomás Lavanini, 4 Guido Petti, 3 Nahuel Tetaz Chaparro, 2 Agustín Creevy (c), 1 Marcos Ayerza
Rezerve: 16 Matías Cortese, 17 Lucas Noguera Paz, 18 Ramiro Herrera, 19 Lucas Ponce, 20 Tomás Lezana, 21 Martín Landajo, 22 Santiago González Iglesias, 23 Lucas González Amorosino

2,214 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response