Monday 06th July 2020,

Northampton invinge Saracens in derbyul campionatului

24 noiembrie 2014 AVIVA PREMIERSHIP

Northampton Saints au invins in deplasare, 31 – 24, pe Saracens si au ramas pe pozitia de lider al Campionatului Angliei, Aviva Premiership.

Meciul s-a decis practic in prima jumatate de oră, cand Northampton si-au asigurat pe peluza artificiala a stadionului Allianz Park din nordul Londrei un avantaj clar, 25 – 3.

Ambele echipe au fost lipsite de aportul a numerosi titulari retinuti la echipele nationale (Farrell, Barritt, Wigglesworth, Kruis – Anglia, Taylor – Scotia, Bosch – Argentina, Fercu – Romania pentru Saracens, Hartley, Lawes, Wood – Anglia, North – Tara Galilor, Pisi, Fotuali’i – Samoa, pentru Northampton), dar s-au angajat de la inceput intr-un joc de o calitate remarcabila.

A fost prima intalnire dintre cele doua echipe din luna mai cand Sfintii i-au invins pe Sarazini cu 24 – 20 in finala campionatului pe stadionul Twickenham.

Campionii au inceput meciul in forta, dominand pe inaintare cu repetate pick-and-go care au obligat pe Saracens sa reculeze in permanenta.

La o astfel de faza, mijocasul la gramada Dickson a deschis, mijlocasul la deshidere Myler a pasat mai departe centrului Burrell, care a dat o pasa sarita aripii Wilson si acesta, decalat, a marcat in coltul stang.

Peste numai cateva minute Dickson a plecat pe langa o aglomerare in 22-ul Saracens, a sutat pe jos, acelasi Wilson a urmarit si a marcat in acelasi colt.

Al treilea eseu a fost marcat tot in coltul stang, dupa ce Northampton au busculat o gramada ordonata cu introducere Saracens, numarul 8 Vunipola a pierdut controlul balonului si flankerul Dowson a plonjat in terenul de tinta.

Myler a mai adaugat 10 puncte din lovituri de picior, iar Saracens, depasiti la toate capitolele, nu au putut replica decat printr-o lovitura de pedeapsa transformata de Hodgson.

De abia in penultimul minut de joc al primei parti, dupa o serie de trei maul-uri rulante, Saracens au marcat primul lor eseu prin flankerul Wray.

Dupa pauza, Saracens au iesit pe teren mult schimbati in bine, au dominat pe inaintare, dar pana in minutul 64 singurele puncte marcate au provenit dintr-un schimb de lovituri de pedeapsa Myler – Hodgson, care au dus scorul la 11 – 28.

Inaintasii lui Northampton au facut din ce in ce mai greu fata presiunii Saracens si pilierul Waller (cel care marcase eseul victoriei in ultimele secunde ale finalei din mai) a fost eliminat pe zece minute pentru anti-joc.

Saracens au profitat si au marcat doua eseuri prin centrul american Wyles, care a plonjat de doua ori in acelasi colt stang unde marcasera Northampton cele trei eseuri inainte de pauza, la capatul unor actiuni in care superioritatea numerica si-a spus cuvantul.

Era minutul 69, scorul ajunsese 21 – 28 si perspectiva ca Saracens sa castige o victorie cu bonus ofensiv devenea o realitate.
Dar Northampton si-au revenit si cu 15 oameni in teren au castigat o lovitura de pedeapsa dupa o gramada prabusita in minutul 75, pe care Myler a transformat-o: 21 – 31 si era clar ca Saracens nu mai puteau castiga.

Atacurile lor au continuat, dar apararea lui Northampton a functionat impecabil. In ultimele secunde de joc, Saracens au beneficiat de o lovitura de pedeapsa din 22-ul advers.

Confruntati cu vrabia unui bonus defensiv in cazul transformarii contra ciorii de pe gard a unui dublu bonus defensiv si ofensiv in cazul marcarii unui al patrulea eseu dupa o margine, Saracens au ales prima varianta.

Hodgson a transformat si scorul final a fost Saracens 24 Northampton 31, o victorie meritata, mai ales pentru evolutia impecabila din primele 30 de minute.

In celelalte partide ale rundei a 8-a, Exeter Chiefs si-au continuat parcursul remarcabil, invingand pe Wasps cu 31 – 15, Bath au invins pe London Irish in deplasare cu 33 – 23, ca si Leicester Tigers pe codasa London Welsh 26 – 5.

Sale Sharks au profitat de absentele internationale din tabara Harlequins si au invins in deplasare cu 16 – 12, intr-un meci disputat vineri seara, in care pilierul moldovean Vadim Cobilas a jucat 80 de minute, pentru ca apoi sa zboare la Chisinau, unde a doua zi la pranz a evoluat in nationala Moldovei care a invins Suedia cu 57 – 8 in grupa 1B a Cupei Europei pe Natiuni.

In sfarsit, Newcastle Falcons au invins pe Gloucester cu 20 – 10.

In clasament conduc Northampton cu 30 de puncte, urmati de Exeter si Bath cu cate 28 si Saracens cu 25. Pe ultimul loc este London Welsh cu un singur punct, cu un handicap de 11 puncte fata de penultima clasata, London Irish.