Friday 04th December 2020,
Federatia Romana de Rugby

Ultimele confruntari din noiembrie, Anglia-Australia si Tara Galilor-Africa de Sud

28 noiembrie 2014 INTERNATIONAL

Sambata se vor disputa ultimele doua confruntari din seria celor programate in luna noiembrie, avandu-le ca adversare pe natiunile celor doua emisfere, Anglia primind vizita Australiei, iar Tara Galilor pe cea a Africii de Sud.

Pentru prima data s-au intalnit in 1909, iar Wallabies au castigat cu 9-3, de atunci trandafirii au castigat 17 partide, 24 au revenit cangurilor o data consemnandu-se remiza. Desigur, pentru Anglia cea mai placura amintire ramane finala Cupei Mondiale din 2003, cand dropgolul lui Wilkinson a adus pentru prima si singura data trofeul William Webb Ellis in emisfera de nord.

Acum Anglia si Australia revin pe Twickenham, dupa ce anul trecut trandafirii au castigat cu 20-13 cu trupa lui Stuart Lancaster invinsa in doua dueluri anterioare impotriva Noii Zeelande si a Africii de Sud, iar Wallabies cu o victorie la Cardiff, respectiv doua infrangeri in disputele cu Franta si Irlanda.

Cu Owen Farrell pe banca de rezerve, Anglia il propune in partida de sambata pentru postul de uvertura pe George Ford, in timp ce Billy Twelvetrees, pentru prima data titular in aceasta serie de partide, va face pereche de centri cu Brad Barritt.

Michael Cheika se confrunta doar cu absenta lui Tevita Kuridrani, accidentat, astfel ca Adam Ashley-Cooper va evolua pe post de centru alaturi de Matt Toomua, in timp ce Rob Simmons va ajunge cu ocazia acestei partide la selectia cu numarul 50.

Pe Millenium Stadium, Tara Galilor va incerca sa-si ia revansa pentru cele doua infrangeri suferite in luna iunie, cand a intreprins un turneu in Africa de Sud, iar Springboks s-au impus cu 38-16, respectiv 31-30. Din pacate pentru galezi va fi insa extrem de greu, din punct de vedere al statisticii care consemneaza o singura victorie a penelor de strut in 29 de partide jucate impotriva sud-africanilor.

Mai mult chiar, in partidele anterioare elevii lui Warren Gatland, cu exceptia victoriei impotriva celor din Fiji, au cedat in fata marilor natiuni ale emisferei de sud, Noua Zeelanda si Australia si l-au pierdut pe George North, accidentat, locul sau urmand sa fie luat de Liam Williams.

Pentru Africa de Sud revin in echipa Willie Le Roux, Cornal Hendricks, Tendai Mtawarira si Bismarck Du Plessis, in timp ce Lwazi Mvovo a fost preferat de Heyneke Meyer in locul lui Bryan Habana, tehnicianul sud-african dorind sa testeze cat mai multe formule de joc posibile.

Programul partidelor:
29 noiembrie, ora 16:30, Twickenham, Londra: Anglia – Australia
Anglia: 15. Mike Brown, 14. Anthony Watson, 13. Brad Barritt, 12. Billy Twelvetrees, 11. Jonny May, 10. George Ford, 9. Ben Youngs, 8. Ben Morgan, 7. Chris Robshaw (c), 6. Tom Wood, 5. Courtney Lawes, 4. Dave Attwood, 3. David Wilson, 2. Dylan Hartley, 1. Joe Marler.
Rezerve: 16. Rob Webber, 17. Matt Mullan, 18. Kieran Brookes, 19. George Kruis, 20. James Haskell, 21. Richard Wigglesworth, 22. Owen Farrell, 23. Marland Yarde.

Australia: 15. Israel Folau, 14. Henry Speight, 13. Adam Ashley-Cooper, 12. Matt Toomua, 11. Rob Horne, 10. Bernard Foley, 9. Nick Phipps, 8. Ben McCalman, 7. Michael Hooper (c), 6. Sean McMahon, 5. Rob Simmons, 4. Sam Carter, 3. Sekope Kepu, 2. Saia Fainga’a, 1. James Slipper.
Rezervele urmeaza sa fie anuntate.

29 noiembrie, ora 16:30, Millennium Stadium, Cardiff: Tara Galilor – Africa de Sud
Tara Galilor: 15. Leigh Halfpenny, 14. Alex Cuthbert, 13. Jonathan Davies, 12. Jamie Roberts, 11. Liam Williams, 10. Dan Biggar, 9. Rhys Webb, 8. Taulupe Faletau, 7. Sam Warburton (c), 6. Dan Lydiate, 5. Alun Wyn Jones, 4. Jake Ball, 3. Samson Lee, 2. Scott Baldwin, 1. Gethin Jenkins
Rezerve: 16. Emyr Phillips, 17. Aaron Jarvis, 18. Rhodri Jones, 19. Luke Charteris, 20. James King, 21. Mike Phillips, 22. Rhys Priestland, 23. Scott Williams.

Africa de Sud:15 Willie le Roux,14 Cornal Hendricks,13 Jan Serfontein,12 Jean de Villiers (c),11 Lwazi Mvovo,10 Pat Lambie,9 Cobus Reinach,8 Duane Vermeulen,7 Oupa Mohojé,6 Marcell Coetzee,5 Victor Matfield,4 Eben Etzebeth,3 Coenie Oosthuizen,2 Bismarck du Plessis,1 Tendai Mtawarira.
Rezerve:16 Adriaan Strauss,17 Trevor Nyakane,18 Julian Redelinghuys,19 Lood de Jager,20 Nizaam Carr,21 Francois Hougaard,22 Handré Pollard,23 Damian de Allende

2,486 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response