Wednesday 17th July 2019,
Federatia Romana de Rugby

European Rugby Challenge Cup inaintea deznodamantului fazei grupelor

22 ianuarie 2015 CHALLENGE CUP

Incepand de astazi se vor disputa partidele contand pentru ultima etapa din cadrul fazei grupelor competitiei European Rugby Challenge Cup, urmand a se stabili participantele in sferturile de finala.

Potrivit situatiei din clasamentele celor cinci grupe, trei echipe nu mai pot pierde locul din faza sferturilor de finala, iar acestea sunt Gloucester, Newport Dragons si Exeter, cele mai interesante dueluri fiind intre London Irish si Cardiff Blues, respectiv tripleta Edinburgh-Bordeaux-Lyon din Grupa a 4-a.

Astfel in Grupa 1, London Irish si Cardiff Blues se vor bate de la distanta pentru prima pozitie si cu certitudine gratie punctelor acumulate in prezent se vor califica mai departe, miza fiind primul loc care asigura disputarea pe propriul teren a partidei din prima faza eliminatorie.

Grupa a 4-a este cea mai echilibrata, Edinburgh avand fata de Bordeaux si Lyon unul, respetiv trei puncte ecart, astfel ca victoria din partida directa Edinburgh-Bordeaux o va duce pe invingatoare mai departe avand aceleasi sperante celor din Lyon, care au nevoie de bonus ofensiv pe terenul lui London Welsh.

La mana rezultatelor se vor afla Connacht si Newcastle Falcons, irlandezii avand o deplasare nu tocmai facila in Franta pe terenul lui La Rochelle, in timp ce englezii vor veni pe Cluj Arena, unde vor trebuie sa lupte impotiva Lupilor Bucuresti, decisi sa incheie competitia cu fruntea sus.

Dupa aceasta ultima runda din prima faza a competitiei, in sferturile de finala se vor califica castigatoarele celor cinci grupe, respectiv trei dintre echipele clasate pe locul secund, cu cea mai bogata zestre de puncte acumulata.

Programul partidelor din Etapa a 6-a:
Grupa 1
24 Ianuarie, Stadio Mario Battaglini: Rovigo-London Irish
24 Ianuarie, Stade Lesdiguieres: Grenoble-Cardiff Blues
Clasament: 1.London Irish-19p, 2.Cardiff Blues-19p, 3.Grenoble-12p, 4.Rovigo-1p

Grupa a 2-a
24 Ianuarie, Sandy Park: Exeter-Bayonne
24 Ianuarie, Stade Marcel-Deflandre: La Rochelle-Connacht
Clasament: 1.Exeter-20p, 2.Connacht-15p, 3.Bayonne-9p, 4.La Rochelle-4p

Grupa a 3-a
24 Ianuarie, Rodney Parade: Newport Dragons-Stade Francais
24 Ianuarie, Cluj Arena: Lupii Bucuresti-Newcastle Falcons
Clasament: 1.Newport-21p, 2.Newcastle-16p, 3.Stade Francais-15p, 4.Lupii Bucuresti-1p

Grupa a 4-a
23 Ianuarie, Murrayfield: Edinburgh-Bordeaux
25 Ianuarie, Kassam Stadium: London Welsh-Lyon
Clasament: 1.Edinburgh-17p, 2.Bordeaux-16p, 3.Lyon-14p, 4.London Wesh-0p

Grupa a 5-a
22 Ianuarie, Stade Amedee-Domenech: Brive-Gloucester
22 Ianuarie, Stade Charles-Mathon: Oyonnax-Zebre
Clasament: 1.Gloucester-24p, 2.Oyonnax-12p, 3.Zebre-8p, 4.Brive-2p

1,668 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response