Monday 21st October 2019,
Federatia Romana de Rugby

Ultima etapa din prima faza a Champions Cup

23 ianuarie 2015 CHAMPIONS CUP

Sambata si duminica sunt programate a se disputa ultimele partide din faza grupelor contand pentru European Rugby Champions Cup, calificarea in sferturile de finala anuntand dispute aprinse.

Singura grupa in care practic situatia calificarii este ca si rezolvata este Grupa a 5-a, in care Racing Metro 92 si Northampton nu mai pot pierde primele doua pozitii, partida directa de pe Franklin’s Garden urmand sa stabileasca doar ordinea in clasament.

In Grupa 1 derbyul rundei va fi cel dintre Clermont si Saracens, fiecare punct pus in joc avand o importanta vitala pentru a spera la o calificare de pe locul secund. Si in Grupa a 3-a Toulon este deja calificata, avand o deplasare usoara pe terenul lui Scarlets, in schimb Leicester va avea nevoie de puncte in fieful nord-irlandezilor de la Ulster pentru a spera la acelasi lucru de pe pozitia secunda a clasamentului.

Leinster, Wasps si Harlequins se vor duela in Grupa a 3-a, iar daca irlandezii si viespile vor fi fata in fata in aceasta ultima etapa, arlechinii au nevoie de cat mai multe puncte din deplasarea de la Castres, in speranta unui rezultat care sa-i avantajeze pe Ricoh Arena.

La fel de interesanta se anunta lupta din Grupa a 4-a, in care Bath si Glasgow, aflate momentan pe pozitiile a doua, respectiv a treia, se vor infrunta pe Recreation Ground, in timp ce liderul Toulouse are calificarea in propriile maini, cu o victorie in deplasare la ultima clasata, Montpellier.

Castigatoarele grupelor se califica direct in sferturile de finala, primele patru echipe in ordinea punctelor obtinute urmand a fi gazde in prima faza eliminatorie, precum si trei dintre ocupantele pozitiei secunde cu cel mai bogat numar de puncte acumulat.

Programul partidelor ultimei etape:
Grupa 1:
25 Ianuarie, Thomond Park: Munster-Sale Sharks
25 Ianuarie, Stade Marcel-Michelin: Clermont-Saracens
Clasament: 1.Clermont-18p, 2.Saracens-17p, 3.Munster-10p, 4.Sale-2p

Grupa a 2-a:
24 Ianuarie,Ricoh Arena: London Wasps-Leinster
24 Ianuarie, Stade Pierre-Antoine: Castres-Harlequins
Clasament: 1.Leinster-18p, 2.Wasps-16p, 3.Harlequins-13p, 4.Castres-1p

Grupa a 3-a
24 Ianuarie, Parc y Scarlets: Scarlets-Toulon
24 Ianuarie, Kingspan Stadium: Ulster-Leicester
Clasament: 1.Toulon-18p, 2.Leicester-13p, 3.Scarlets-8p, Ulster-7p

Grupa a 4-a
25 Ianuarie, Recreation Ground: Bath-Glasgow
25 Ianuarie, Altrad Stadium: Montpellier-Toulouse
Clasament: 1.Toulouse-16p, 2.Bath-15p, 3.Glasgow-14p, 4.Montpellier-2p

Grupa a 5-a
24 Ianuarie, Franklin’s Garden: Northampton-Racing Metro 92
24 ianuarie, Stadio Comunale di Monigo: Treviso-Ospreys
Clasament: 1.Racing Metro-19p,2.Northampton-19p,3.Ospreys-8p,4.Treviso-0p

1,750 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response