Wednesday 16th October 2019,
Federatia Romana de Rugby

Georgia a invins greu Portugalia

15 februarie 2015 Rugby Europe Championship

In ciuda diferentei de valoare, Georgia a avut o partida extrem de dificila in compania Portugaliei la Tbilisi in cea de-a doua etapa a Rugby Europe Championship, Lelos obtinand la final o victorie cu rezultatul de 20-15.

Debutul partidei a fost fulminant, chiar in primul minut o actiune pornita de Sharikadze din propriul teren a fost continuata de cursa lui Kvirikashvili, care apoi l-a gasit in suport pe Kacharava, autor al unui eseu la colt ramas fara transformare.

Portugalia a revenit si in minutele 10, respectiv 15, Bettencourt Avila a concretizat doua lovituri de pedeapsa, aducand-i pe Os Lobos in avantaj. Aceeasi situatie s-a mentinut pe tabela de marcaj si in minutul 36, mai intai Kvirikashvili, apoi acelasi Bettencourt Avila reusind sa concretizeze tentative de tinta.

Cu doua minute inainte de pauza elevii lui Milton Haig au preluatconducerea, Kvirikashvili a marcat din doua lovituri de pedeapsa si astfel, dupa 40 de minute Georgia conducea Portugalia cu rezultatul de 14-9.

Imediat dupa pauza Kvirikashvili a marit ecartul, tot dintr-o tentativa de tinta, concretizata insa Sutiashvili a vazut cartonasul galben si lusitanii au redus diferenta prin Bettencourt Avila. A venit apoi randul oaspetilor sa evolueze in inferioritate numerica, Bruno Rocha fiind trimis pe banca pedepselor, ceea ce a dus la o noua penalitate transformata in puncte de Kvirikashvili.

In minutul 80 Georgia a ramas pentru a doua oara in 14 jucatori, Zhvania a fost cel sanctionat cu cartonas galben si Bettencourt Avila a marcat pentru a cincea oara din lovitura de pedeapsa, Lelos impunandu-se cu 20-15.

Partida a fost condusa de o brigada de arbitri din Romania, cu Vlad Iordachescu la centru, ajutat de Radu Petrescu si Ionut Bodea, observatorul meciului fiind George Bargaunas.

Tbilisi: Georgia – Portugalia 20-15 (14-9)
Au marcat: Kacharava-e, Kvirikashvili-5lp, respectiv Bettencourt Avila-5lp

Georgia: 1. Karlen Asieshvili (Brive), 2. Zurab Zhvania (StadeFrancais), 3. Levan Chilachava (Toulon), 4. Giorgi Chkhaidze (Lille), 5. Kote Mikautadze (Toulon), 6. Dimitri Basilaia (Perpignan), 7. Shalva Sutiashvili (C) (Massy), 8. Lasha Lomidze (Beziers), 9. Giorgi Begadze (Kochebi), 10. Lasha Malaguradze (Bagnerais), 11. Muraz Giorgadze (Armazi), 12. Merab Sharikadze (Aurillac), 13. David Kacharava (Yenisey), 14. Tamaz Mchedlidze (Agen), 15. Merab Kvirikashvili (Montlucon).
Rezerve: 16. Shalva Mamukashvili (Sale Sharks), 17. Mikheil Nariashvili (Montpellier), 18. David Zirakashvili (Clermont), 19. Giorgi Nemsadze (Tarbes), 20. Giorgi Tkhilaishvili (Batumi), 21. Vasil Lobzhanidze (Armazi), 22. Lasha Khmaladze (Lelo Saracens), 23. Giorgi Aptsiauri (AIA Kutaisi).

Portugalia: 1. Francisco Fernadez (Beziers), 2. Mike Tadjer (Massy), 3. Tony Martins (Limoges), 4. David dos Reis (Chateaurenard), 5. Miguel Vilaca (CDUL), 6. Vasco Uva (GD Direito), 7. Julien Bardy (Clermont), 8. Francisco Sousa (GDS Cascais), 9. Francisco Magalhanes (CDUL), 10. Nuno Costa (CDUL), 11. Tomas Noronha (CDUL), 12. Tomas Appelton (CDUL), 13. Francisco Appelton (CDUL), 14. Manuel Murteira (AEIS Agronomia), 15. Pedro Bettencourt Avila (Clermont).
Rezerve: 16. Bruno Medeiros (CDUL), 17. Nuno Taful (GDS Cascais), 18. Bruno Rocha (AEIS Tecnico), 19. Diogo Toorn (CDUL), 20. Salvador Vassalo (GDS Cascais), 21. Maxime Tonietta (Oyonnax), 22. Duarte Marques (CDUP), 23. Manuel Pereira (GD Direito).

2,078 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response