Sunday 12th July 2020,

Victorie la scor pentru Anglia in fata Italiei

15 februarie 2015 6 NATIONS

Anglia isi continua parcursul fara greseala din aceasta editie a 6 Nations, trandafirii reusind in etapa a doua sa invinga cu rezultatul de 47-17 pe Italia, dupa o partida frumoasa, in care s-au marcat noua eseuri.

Surprinzator, azzurri au deschis scorul dupa o actiune care i-a avut in prim-plan pe Morisi si Parisse, capitanul italienilor reusind prima incercare a partidei. Rezultatul de 5-0 s-a mentinut pana in minutul 20, cand Ford a concretizat o penalitate, trei minute mai tarziu B. Vunipola marcand la colt un eseu in contul trandafirilor.

Dupa alte trei minute a venit randul lui Joseph sa-si arate clasa, o cursa a acestuia care a surprins apararea oaspetilor ducand la o noua incercare, de aceasta data transformata de Ford, rezultatul de 15-5 fiind si cel al pauzei.

In partea secunda englezii au marcat primii prin Ford, insa Morisi a luat o actiune pe cont propriu si in ciuda opozitiei lui Watson a marcat un eseu de efect, ramas insa fara transformare.

A fost momentul in care trandafirii s-au dezlantuit si Youngs, care a jucat inteligent la mana o lovitura de pedeapsa, Joseph cu o noua actiune individuala, Cipriani si Easter au marcat patru eseuri intr-un interval de 14 minute, soarta partidei fiind pecetluita.

La final Morisi a mai marcat o data pentru italieni, reusind dubla personala, insa Anglia s-a impus cu o diferenta de 30 de puncte, peste doua saptamani elevii lui Stuart Lancaster urmand sa dea piept cu Irlanda la Dublin.

Twickenham, Londra: Anglia-Italia 47-17 (15-5)
Au marcat: B.Vunipola-e, Joseph-2e, B.Youngs-e, Cipriani-e, Easter-e, Ford-3tr, 3lp, Cipriani-tr, respectiv Parisse-e, Morisi-e, Allan-tr
Anglia: 15. Mike Brown, 14. Anthony Watson, 13. Jonathan Joseph, 12. Luther Burrell, 11. Jonny May, 10. George Ford, 9. Ben Youngs, 8. Billy Vunipola, 7. Chris Robshaw (c), 6. James Haskell, 5. George Kruis, 4. Dave Attwood, 3. Dan Cole, 2. Dylan Hartley, 1. Joe Marler.
Rezerve: 16. Tom Youngs, 17. MakoVunipola, 18. Kieran Brookes, 19. Nick Easter, 20. Tom Croft, 21. Richard Wigglesworth, 22. Danny Cipriani, 23. Billy Twelvetrees.

Italia: 15. Luke McLean, 14. Leonardo Sarto, 13. Luca Morisi, 12. Andrea Masi, 11. Giovambattista Venditti, 10. Kelly Haimona, 9. Edoardo Gori, 8. Sergio Parisse, 7. Francesco Minto, 6. Mauro Bergamasco, 5. Marco Bortolami, 4. George Fabio Biagi, 3. Martin Castrogiovanni, 2. Leonardo Ghiraldini, 1. Alberto De Marchi.
Rezerve: 16. Andrea Manici, 17. Matias Aguero, 18. Dario Chistolini, 19. Joshua Furno, 20. Samuela Vunisa, 21. Guglielmo Palazzani, 22. Tommaso Allan, 23. Giulio Bisegni.