Wednesday 16th October 2019,

Portugalia a invins Germania in ultimele minute de joc

Delegari internationale pentru arbitrii romani.

La Lisabona, in etapa a treia din cadrul Rugby Europe Championship, s-au intalnit cele doua echipe care nu cunoscusera inca victoria, Portugalia si Germania, lusitanii obtinand o victorie cu emotii, rezultat 11-3.

In prima repriza s-a marcat doar un eseu, autor fiind inchizatorul portughezilor, Francisco Sousa, si astfel, dupa primele 40 de minute, Os Lobos conduceau Germania cu rezultatul de 5-0, dupa un joc echilibrat, cu o lupta dusa intre cele doua linii de 22.

Dupa reluare, raportul de forte din teren a ramas acelasi, iar Germania a marcat prima, Hilsenbeck a concretizat in minutul 55, pentru ca scorul sa devina 5-3, situatia de pe tabela de marcaj mentinandu-se pana cu patru minute inainte de fluierul final.

Bettencourt Avila a marcat din doua lovituri de pedeapsa in minutele 76 si 80, ultima de la peste 50 de metri, si Portugalia a castigat prima partida din actuala editie a Rugby Europe Championship, atentia lupilor lusitani fiind deja indreptata spre urmatoarea partida, cu Spania.

Lisabona: Portugalia-Germania 11-3 (5-0)
Au marcat: Sousa-e, Bettencourt Avila-2lp, respectiv Hilsenbeck-lp

Portugalia: 1.Francisco Fernandes (Beziers), 2.Mike Tadjer (Massy), 3.Tony Martins (Limoges), 4.Diogo Toorn (CDUL), 5.Miguel Vilaca (CDUL), 6.Vasco Uva (GD Direito), 7.Julien Bardy (Clermont), 8.Francisco Sousa (GDS Cascais), 9.Francisco Pinto Magalhaes (CDUL), 10. Nuno Penha e Costa (CDUL), 11.Gonçalo Foro (CDUL), 12.Tomás Appleton (CDUL), 13.Francisco Appleton (CDUL), 14.João Bernardo Afonso, 15.Pedro Bettencourt Ávila (Clermont)
Rezerve: 16.Bruno Medeiros (CDUL), 17.Nuno Taful (GDS Cascais), 18.Joao Almeida (CDUL), 19. Afonso Sousa (GDS Cascais), 20.Joao Travassos (GD Direito), 21.Salvador Vassalo (GDS Cascais), 22.Maxime Tonietta (Oyonnax), 23.Duarte Marques (AEIS Tecnico).

Germania: 1.Artur Zeiler (Heidelber RK), 2.Alexander Widiker (Heidelberg RK), 3.Samy Füchsel (Heidelberg RK), 4.Michael Poppmeier (False Bay), 5.Robert May (TV Pforzheim), 6.Kehoma Brenner (Heidelberg RK), 7.Umberto Pilla (San Dona), 8.Robert Hittel (Heidelberg RK), 9.Sean Armstrong (Heidelberg RK), 10.Christopher Hilsenbeck (Colomiers), 11.Hendrik van der Merwe (Heidelberg RK), 12.Paul Bosch (Nevers), 13.Clemens von Grumbkow (Heidelberg RK), 14.Steffen Liebig (Heidelberg RK), 15.Kieron Manawatu (CS 1880 Frankfurt).
Rezerve:16.Dale Garner (Stourbridge RFC), 17.Julius Nostadt (Chambery), 18.Christopher Howells (St Etienne), 19.Benedikt Scherrer (Heidelberg TV), 20.Anjo Buckmann (Heidelberg RK), 21.Phil Sczcesny (Hannover 78), 22.Tim Menzel (Perpignan), 23.Jeremy TeHuia (TV Pforzheim).