Friday 18th October 2019,
Federatia Romana de Rugby

Bonus ofensiv pentru Spania in partida cu Germania

22 martie 2015 Rugby Europe Championship
Delegari internationale pentru arbitrii romani.

Spania a obtinut singura victorie cu bonus ofensiv din ultima etapa contand pentru editia 2015 a Rugby Europe Championship, elevii lui Santiago Santos impunandu-se in fata Germaniei la Madrid cu rezultatul de 48-16.

Prima repriza nu anunta victoria la scor a Los Leones, pentru ca dupa 40 de minute scorul a fost unul strans, 8-3, cu un eseu a lui Goia si o lovitura de pedeapsa concretizata de Linklater fata de penalitatea izbutita de Hilsenbeck pentru Germania.

A venit insa un adevarat tur de forta al ibericilor, Goia si G.Rout de doua ori marind ecartul la 27-6 in minutul 55. Manawatu a redus diferenta cu o incercare dar Grammatico, Barrera si Recuerda au avut nevoie de numai cinci minute pentru a finaliza de trei ori in terenul de tinta advers, scorul devenind 48-11.

Ultima reusita a partidei a fost trecuta in dreptul lui Pilla, jucatorul din campionatul italian al nemtilor, Spania, insa a obtinut o victorie cu sapte eseuri marcate, performanta realizata si in partida cu Rusia. Cu aceasta victorie Los Leones si-au asigurat pozitia a treia in clasamentul final al Rugby Europe Championship editia 2015.

Madrid: Spania-Germania 48-16 (8-3)
Au marcat: Goia-2e, G.Rouet-2e, Grammatico-e, Barrera-e, Recuerda-e, Linklater-5tr, lp respectiv Manawatu-e, Pilla-e, Hilsenbech-2lp
Cartonase galbene: Goia, M.Visensang respectiv Nostadt, Bender

Spania: 1.Franck Labbe (Lormont), 2. Benat Auzqui (Bordeaux), 3. Jesus Moreno (Montlucon), 4. David Gonzalez (Nevers) 5. Jesus Recuerda (Aix-en-Provence)) 6. Mathieu Roca (Rodez) 7. Thibaut Visensang (Bayonne), 8. Jaime Nava (Perigueux), 9. Guillaume Rouet (Bayonne), 10. Daniel Snee (VRAC), 11. Sergi Aubanell (Aurillac), 12. Pablo Fontes (Pau), 13. Fabien Grammatico (Carcassonne) 14. Julen Goia (Biarritz) 15. Bradley Linklater (Getxo Artea).
Rezerve: 16. Agustín Ortiz (Naffaroa), 17. Juan Anaya (Santander), 18. Fernando López (Massy), 19. David Barrera (Tricastin), 20. Matthieu Visensang (Bayonne), 21. Javier Carrión (Santander), 22. Faderico Castiglioni (Gernika) 23. Sebastien Rouet (Narbonne)

Germania: 1.Arthur Zeiler (Heidelberger RK), 2.Alexander Widiker (Heidelberger RK), 3.Julius Nostadt (Chambery), 4.Michael Poppmeier (False Bay), 5.Robert May (TV Pforzheim), 6.Umberto Pilla (San Dona), 7.Alan Kessen (San Isidro Club), 8.Timo Vollenkemper (TV Pforzheim), 9.Sean Armstrong (C) (Heidelberger RK), 10.Christopher Hilsenbeck (Colomiers), 11.Phil Szczesny (Hannover 78), 12.Paul Bosch (Nevers), 13.Clemens von Grumbkow (Hiedelberger RK), 14.Hendrik van der Merwe (Heidelberger RK), 15.Kieran Manawatu (SC Frankfurt 1880)
Rezerve: 16.Dale Garner (Stourbridge RFC, ENG), 17.Marcus Bender (TSV Handschuhsheim), 18.Samy Füchsel (Heidelberger RK), 19.Johannes Läpple (SC Frankfurt 1880), 20.Kehoma Brenner (Heidelberger RK), 21.Tim Menzel (Perpignan), 22.Jeremy TeHuia (TV Pforzheim), 23.Steffen Liebig (Heidelberger RK)

2,478 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response