Sunday 12th July 2020,
Federatia Romana de Rugby

Rusia a invins Portugalia in Rugby Europe Championship

22 martie 2015 Rugby Europe Championship

In ultima etapa a Rugby Europe Championship, la Soci, Rusia a primit vizita Portugaliei, pe care a invins-o cu rezultatul de 21-8, ursii ocupand la finalul editiei 2015 pozitia a patra a clasamentului urmati de lusitani.

Rusia si-a impus jocul in primele 20 de minute si cu eseul lui Panasenko, transformat de Kushnarev, care a semnat si o lovitura de pedeapsa ursii conduceau cu 10-0, la acest rezultat portughezii replicand prin dropgolul izbutit de N.Costa.

Prima repriza s-a incheiat cu ursii avand avantaj de 13-3, chiar ultimul minut inainte de intrarea la cabine fundasul Kushnarev mai trimitand inca o data balonul printre barele butului advers din lovitura de pedeapsa.

In repriza secunda primele puncte au venit tarziu, in minutul 60 cand Shcherban a marcat un eseu aceeasi performanta fiind trecuta si in dreptul lusitanilor, autor Vassalo cand mai erau de jucat opt minute din timpul regulamentar.

Rezultatul final l-a stabilit Kushnarev cu o lovitura de pedeapsa si astfel Rusia a acumulat cea de-a treia victorie in editia 2015 a Rugby Europe Championship, in timp ce Portugalia a ramas cu un singur succes gratie caruia devanseaza Germania in lupta pentru evitarea retrogradarii.

Yug Sport,Soci: Rusia-Portugalia 21-8 (13-3)
Au marcat: Panasenko-e, Shcherban-e, Kushnarev-tr, 3lp, respectiv Vassalo-e, N.Costa-dg

Rusia: 1.Alexey Volkov (VVA Saracens), 2.Vladislav Korshunov (VVA Saracens), 3.Innokentiy Zykov (Yenisey), 4.Alexey Panasenko (VVA Saracens), 5.Andrey Garbuzov (Krasny Yar), 6.Andrey Temnov (Yenisey), 7.Pavel Butenko (Yenisey), 8.Victor Gresev (Krasny Yar), 9.Alexey Shcherban (Yenisey), 10.Ramil Gysin (Yenisey), 11.Mikhail Babaev (VVA Saracens), 12.Vladimir Rudenko (Krasny Yar), 13.Dmitry Gerasimov (Yenisey), 14.Igor Kurashov (Yenisey), 15.Yuri Kushnarev (Yenisey).
Rezerve: 16.Sergey Sekisov (VVA Saracens), 17.Stanislav Selskiy (Yenisey), 18.Evgeny Pronenko (Yenisey), 19.Denis Antonov (Slava), 20.Dmitry Krotov (Yenisey), 21.Rushan Yagudin (Krasny Yar), 22.Anton Ryabov (Krasny Yayr), 23.Andrey Otrokov (Krasny Yar).

Portugalia: 1.Francisco Fernandes (Beziers), 2.Nuno Taful (GDS Cascais), 3.Bruno Rocha (AEIS Tecnico), 4.Diogo Toorn (CDUL), 5.Afonso Sousa (GDS Cascais), 6.Salvador Vassalo (GDS Cascais), 7.Joao Travassos (GD Direito), 8.Francisco Sousa (GDS Cascais), 9.Francisco Magalhaes (CDUL), 10.Nuno Costa (CDUL), 11.Goncalo Foro (CDUL), 12.Jose Lima (Carcassonne), 13.Manuel Pereira (GD Direito), 14.Tomas Noronha (CDUL), 15.Duarte Marques (AEIS Tecnico).
Rezerve: 16.Bruno Medeiros (CDUL), 17.Joao Almeida (CDUL), 18.Francisco Silva (GD Direito), 19.Miguel Vilaca (CDUL), 20.Joao Cobaco (GDS Cascais), 21.Carlos Sottomayor (CDUP), 22.Rodrigo Figueiredo (CDUP), 23.Francisco Appleton (CDUL).

2,551 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response