Saturday 22nd June 2019,

Cartonas rosu pentru Andrei Ursache in Pro D2

6 aprilie 2015 PRO D2

Etapa a XXVI-a din Pro D2, esalonul second al rugby-ului francez, a consemnat eliminarea directa si definitiva a pilierului roman Andrei Ursache, in partida dintre Carcassonne si Beziers.

Ursache a primit cartonasul rosu in minutul 24 al meciului, la o altercatie cu un echipier al oaspetilor, Valentine, care a vazut la aceeasi faza cartonasul galben. Conform raportului oficial de arbitraj, motivul excluderii din joc a lui Ursache a fost brutalitate. La momentul incidentului, Carcassonne conducea cu 10-0. Desi a jucat 65 de minute in inferioritate numerica, echipa gazda a reusit sa isi conserve pana la final avantajul si sa castige cu 23-14. Perechea de start a pilierilor la Carcassonne a fost exclusiv romaneasca, alaturi de Ursache fiind titularizat Ionel Badiu. In linia a doua a fost prezent un alt jucator roman, Alin Coste.

Massy nu a reusit sa depaseasca perioada de forma mai slaba si a cedat categoric in derbyul ultimelor clasate, pe terenul lui Dax, cu 37-10. Partida a avut o importanta capitala in ceea ce priveste supravietuirea in Pro D2, iar Massy, deoarece Dax a acumulat si bonusul ofensiv, pare, in actualele circumstante, condamnata. Massy l-a avut 80 de minute in teren pe flankerul roman Mihai Macovei.

Paulica Ion nu a fost convocat la Perpignan, care s-a deplasat pe terenul lui Narbonne, unde a pierdut cu 31-21. Nici Antonescu nu a fost inclus in planurile antrenorilor de la Tarbes pentru jocul victorios de pe teren propriu, 28-23 cu Albi.