Sunday 20th October 2019,

Lyon a retrogradat din Top 14

11 mai 2015 TOP 14

Antepenultima etapa a Top 14, campionatul de rugby al Frantei, a confirmat sezonul dezastruos pentru Lyon, care, matematic, nu mai are nicio sansa sa se salveze de la retrogradare.

Lyonezii au remizat acasa, 16-16, cu La Rochelle, semnandu-si astfel sentinta pentru intoarcerea in Pro D2. Fitzpatrick si Bothia au marcat cate un eseu pentru cele doua echipe, iar la gazde Pungea a fost titular pe postul de pilier dreapta, el fiind inlocuit in distributie, in repriza secunda.

Toulon a invins Castres cu 37-21, in reeditarea finalei de anul trecut. Campionii au marcat cinci eseuri, prin Stefton Armitage, Chiocci, Tuisova, doua si Halfpenny. Totusi, efortul lor ofensiv a fost insuficient pentru bonus, deoarece Castres a reusit trei incercari, prin Martial, Kockott si Cabannes. Mihaita Lazar, la oaspeti, nu a fost convocat pentru acest joc.

Bordeaux a invins Oyonnax cu 26-23, la capatul unui final de meci incandescent. Prima incercare s-a notat inainte de pauza, in contul gazdelor, autor fiind Connor. In minutul 77, bordelezii au mai marcat un eseu, gratie lui Tauleigne. In schimb, bonusul defensiv a ajuns la oaspeti gratie lui Denos, care a culcat balonul in terenul advers de tinta, la ultima faza. Vali Ursache a fost introdus pe teren in garnitura oaspete, dupa pauza, la linia a doua.

Montpellier a invins Bayonne cu 33-16, dupa un meci dominat tactic da capo al fine. Desprinderea s-a realizat in ultimele 10 minute, cand ei au marcat doua eseuri, prin Qera si Eberohn. Anterior mai inscrisesera Geli, respectiv Faaaoso, in prima jumatate de ora. Trinh Duc a avut un aport consistent pe tabela de marcaj, cu cele doua dropgoluri.

Toulouse a realizat scorul etapei, invingand Brive cu 67-19. Raportul eseurilor a fost unul edificator: 9-1. Marcatorii incercarilor sunt: Huget, trei, Flynn, doua, Medard, Ferreira, Picamoles, Flood, respectiv Mela.

Clermont se mentine in plasa liderului dupa victoria de pe terenul celor de la Grenoble, cu 37-17. Domingo, Nakitaci, Fofana, doua si Abendanon, respectiv Roodt si Buckle, au marcat eseurile meciului.

Derby-ul parizian a fost castigat de Stade Francais, chiar in fieff-ul lui Racing Metro. Scorul a fost 28-19, iar la capitolul eseuri i-am notat ca marcatori pe Sinzelle, pentru invingatori, respectiv Machenaud. La buturi, Morne Steyn a fost mai in forma decat Sexton. Victoria celor de la Stade Francaise are o greutate si mai mare daca precizam faptul ca ei au jucat din minutul 18 in inferioritate numerica, dupa eliminarea directa a inchizatorului Parisse.

In aceasta runda s-au acordat doua bonusuri ofensive (Toulouse si Clermont) si unul defensiv (Oyonnax).