Wednesday 23rd October 2019,

Derby intre Toulon si Clermont

18 mai 2015 TOP 14

Penultima etapa din Top 14, campionatul de elita al rugbyului francez, a pus fata in fata, in închiderea rundei, pe cele doua principale combatante, Clermont si Toulon. Reeditarea finalei Cupei Campionilor, dar si posibila finala a campionatului francez, a revenit celor de la Clermont, care si-au valorificat avantajul terenului propriu, impunandu-se cu 22-19. Singurele eseuri ale jocului s-au marcat pe final, Parra pentru gazde, respectiv Tuisova fiind autorii. La pauza, scorul a fost egal, 6-6.

In uvertura rundei, Oyonnax si-a consolidat pozitia de Play-Off, dupa victoria cu virtual retrogradata Lyon, scor 28-10. Tian, Taufa si Urdapileta au marcat eseuri pentru gazde, care insa au fost private de importantul bonus ofensiv, din pricina incercarii lui Fourie, de pe final. La Oyonnax, Vali Ursache a fost introdus in linia a treia in minutul 71, iar la Lyon, Horatiu Pungea a jucat pilier dreapta din minutul 50.

Grenoble a dispus neasteptat de Toulouse cu 32-11, in conditiile in care oaspetii se afla in cursa pentru un loc de Play-Off. Eseurile au fost consemnate in dreptul lui Hunt si Killioni, respectiv Fritz.

Bordeaux spera indreptatit sa ajunga in sferturile de finala, dupa victoria cu bonus, 38-20, in meciul cu Bayonne. Avei, Talebula, doua, Tauveigne si Connor, respectiv Bustos Moyano si Ugalde au culcat balonul in terenul de tinta.

Castres si-a simplificat mult existenta dupa bonusul luat cu Brive, 32-12. Eseurile vicecampioanei au fost marcate de Grosso, Tales, Palis si Lamerat. La Castres, Mihaita Lazar a fost titular pe postul de pilier stanga, fiind inlocuit din teren in minutul 58.

La Rochelle a remizat cu Racing Metro, scor 18-18, oaspetii avand si doua incercari, prin Chavancy si Lauret.

Stade Francais a castigat si ea detasat, 35-21 cu Montpellier, dupa o suita de eseuri realizate de Ross, Arias, doua, Flanquart si Burban. Pentru oaspeti s-au consemnat doua incercari, Tchale-Watchou si Watrevez.

In aceasta etapa s-au acordat trei bonusuri ofensive (Bordeaux, Castres si Stade Francais) si un bonus defensiv (Toulon).