Thursday 18th July 2019,

Bath si Saracens castiga semifinalele Play-Off si vor disputa sambata finala

25 mai 2015 AVIVA PREMIERSHIP

Bath Rugby si Saracens isi vor disputa finala Aviva Premiership dupa victorii inregistrate in semi-finalele Play-Off împotriva lui Leicester Tigers și respectiv Northampton Saints.

Bath i-au surclasat pe Tigri cu 47 – 10, marcand nu mai putin de sapte eseuri fata de numai unul al adversarilor lor, toate fiind opera unor jucatori de pe liniile dinapoi, trei dintre ele marcate de omul meciului, Matt Banahan, care nu a fost retinut recent in lotul largit al Angliei de 50 in perspectiva Cupei Mondiale din toamna.

In pofida unei dominatii nete pe inaintare, Leicester nu au putut concretiza pana la pauza decat o singura data si atunci doar cand Bath erau ramasi in 13, doi dintre jucatorii lor fiind eliminati temporar.

Si de aceasta data, mijlocasul la deschidere George Ford, declarat jucatorul sezonului, dupa cum tatal si antrenorul sau, Joe Ford, a fost declarat tehnicianul sezonului, a orchestrat jocul in atac al echipei sale, pana la pauza Bath marcand trei eseuri transformate.

Si in partea a doua Bath au continuat jocul spectaculos pe care l-au practicat de-a lungul intregului sezon, marcand alte patru eseuri – unul dintre ele prin Ford, care a transformat trei din cele patru – fara a mai primi vreun punct.

Scorul il repeta practic pe cel din sezonul regulat din toamna trecuta, cand Leicester a suferit cea mai umilitoare infrangere din campionatul Angliei la Bath, 0 – 45.

Tigrii sunt in mod clar o echipa lipsita de imaginatie si de tenacitatea cu care au dominat rugbyul de club din Anglia in ultimele doua decenii.
Bath se califica pentru prima oara in finala din 2004 îincoace si cel putin pe hartie vor pleca favoriti.

Victoria tacticii si a apararii

In cealalta semifinala, intr-un meci cu totul diferit, Saracens i-au invins pe campionii en-titre si castigatori ai sezonului regulat, Northampton Saints, pe terenul acestora, cu 29 – 24.

A fost o victorie a inteligentei tactice si a apararii pe alocuri eroice, Saracens venind cu un plan de joc simplu: suturi inalte in terenul adversarilor, mai ales ale excelentului mijlocas la gramada Richard Wigglesworth, urmarire si placaje necrutatoare.

In minutul 3, Saracens au lansat un atac la mana din propriul teren si cand centrul Duncan Taylor i-a pasat printre picioare aripii David Strettle, obligandu-l pe acesta sa faca cativa pasi inapoi pentru recuperarea balonului se parea ca oaspetii s-au bagat singuri intr-o situatie periculoasa.
Strettle insa a reusit sa recupereze balonul si sa suteze lung de urmarire, paralel cu tusa, Taylor a urmarit, a plonjat inaintea mijlocasului la gramada al lui Northampton, Lee Dickson, si i-a pasat balonul lui Strettle, venit si el in urmarire, care a culcat balonul in but, iar mijlocasul la deschidere Owen Farrell a transformat: Northampton 0 Saracens 7.

Campionii au dominat in continuare si au egalat printr-un eseu de penalizare dictat pentru prabusirea repetata a maul-urilor de catre Saracens cand pilierul Mako Vunipola era eliminat pe 10 minute.

Mijlocasul lor la deschidere, Stephen Myler, a schimbat penalitati cu Farrell si la pauza scorul era egal: 13 – 13.

Imediat dupa pauza Myler a mai transformat o lovitura de pedeapsa aducand pentru prima si ultima oara echipa sa in avantaj in acest meci.
Saracens au replicat imediat printr-un maul rulant de margine, taloneurul Jamie George a culcat balonul in terenul de tinta, iar Farrell a transformat, dupa care a mai marcat inca o data din penalitate.

Northampton au revenit in atac si au marcat si ei din maul rulant de margine prin flankerul Tom Wood, dar egalarea din transformare a fost ratata de Myler, iar Saracens conduceau cu 23 – 21 cu 20 de minute ramase pe ceas.

Ultimul sfert al meciului a fost si cel mai reprezentativ pentru aceasta confruntare: Northampton au incercat sa atace faza dupa faza pe inaintare, dar Saracens s-au aparat cu exactitate si au obtinut doua lovituri de pedeapsa, ambele transformate impecabil de Farrell, care a marcat in total 19 puncte.

Dupa ce Myler a redus din lovitura de pedeapsa scorul la 29 – 24 in minutul 79 si Saracens au reluat jocul de la centru Sfintii au incercat zadarnic sa atace din propriul 22, dar s-au izbit de apararea impenetrabila a Sarazinilor, fiind pana la urma penalizati, Farrell a sutat in margine si a pus capat unui meci de o intensitate uluitoare, incheiat cu victoria absolut meritata a Saracens.

Jucatorul meciului a fost declarat flankerul namibian Jacques Burger, care s-a daruit extraordinar, placand tot ce i-a iesit in cale din primul pana in ultimul minut de joc. Acelasi Burger caruia acum un an si jumatate i se spusese ca nu va mai putea juca datorita accidentarilor.

Alaturi de el s-au remarcat colegii din linia a treia, Billy Vunipola, care a castigat duelul cu omogul sau la numarul 8, Samu Manoa, si tanarul de 20 de ani, Maro Itoje, care a justificat pe deplin convocarea la lot de catre antrenorul echipei Angliei, Stuart Lancaster.

De fapt, intreaga echipa merita laude, poate o mentiune pentru centrul Brad Barritt, a carui reputatie de placheur redutabil si de organizator al liniei defensive nu a avut decat de castigat.

Ar trebui mentionat si faptul ca Saracens au avut 10 jucatori din lot loviti de o viroza in saptamana dinaintea meciului, taloneurul Schalk Brits fiind chiar internat in spital timp de doua zile, unde a pierdut 7 – 8 kilograme si nu a putut nici macar sta pe banca rezervelor.

Este a treia semifinala Play-Off intre Saracens si Northampton din ultimii cinci ani, scorul fiind 2 – 1 pentru nord-londonezi, in mod curios toate fiind castigate de echipa in deplasare.

Finala Aviva Premiership dintre Bath Rugby si Saracens se va juca sambata 30 mai de la ora 14:30 (16:30 ora Romaniei) pe stadionul Twickenham din Londra.