Saturday 19th October 2019,

Oyonnax, eliminata la limita din Play-Off

1 iunie 2015 Stiri, TOP 14

In acest week-end au avut loc meciurile din primul tur de Play-Off al Top 14.

Oyonnax, echipa internationalului roman Vali Ursache, a fost eliminata dramatic din cursa pentru titlu, de mult mai celebra Touliuse. Scorul final a fost 20-19, gazdele marcand eseul izbavitor cu cinci minute inainte de incheiere. La pauza, Oyonnax a condus cu 10-9 dupa un eseu marcat de Paea. Ursache a fost folosit in repriza secunda, in linia a treia.

Stade Francais a avansat in semifinale, dupa succesul cu 38-15 in fata concitadinei pariziene, Racing Metrou 92. Dupa 17-7 la pauza, Stade Francais a jucat apoi pragmatic si a pus constant puncte pe tabela prin loviturile de pedeapsa valorificate de Morne Steyn. Raportul eseurilor a fost egal, 2-2.

Stade Francais a deschis scorul in primul minut, cu un eseu al lui Nayacalevu, apoi a beneficiat si de un eseu de penalitate. Oaspetii au  consemnat incercari in statisticile lui Machenaud si Roberts.

Toulouse si Stade Francais se alatura careului de asi din campionatul francez, langa Toulon, campioana en-titre, si Clermont.