Friday 19th January 2018,
Federatia Romana de Rugby

Ei vor lupta pentru trofeul World Rugby Nations Cup

21 iunie 2015 World Rugby Nations Cup
Primul XV pentru meciul cu Tonga.

Stadionul National Arcul de Triumf va gazdui cu incepere de la ora 20:00, partida decisiva pentru desemnarea castigatoarei editiei 2015 a World Rugby Nations Cup, in care Romania va intalni Argentina XV.

Pentru aceasta adevarata finala, Lynn Howells, tehnicianul Stejarilor, a decis sa faca sapte schimbari in XV-le de start fata de jocul cu Namibia, astfel printre titulari regasindu-se Otar Turashvili, Vlad Badalicescu, Vlad Nistor, Vali Calafeteanu, Florin Vlaicu si Adrian Apostol, in timp ce Michael Wiringi isi va face debutul in echipa nationala.

Partida cu Argentina XV va da sansa ca, pe langa un georgian, un ghanezo-roman si doi sud-africani, Stejarii sa beneficieze de experienta unui neozeelandez, Michael Wiringi, cel care isi cunoaste foarte bine colegii alaturi de care a evoluat pentru Lupii Bucuresti.

Aflat pe banca de rezerve si Alexandru Gordas isi poate trece in cont prima selectie, pilierul care s-a afirmat si la echipa secunda a celor de la Worcester Warriors si aflat in prezent la CSM Olimpia Bucuresti.

De partea cealalta Felipe Contepomi va trimite in teren o echipa cu nu mai putin de noua nume noi in comparatie cu partida contra Spaniei, practic tehnicianul Jaguarilor revenind la formula care a invins in mod categoric Namibia.

Cele doua echipe care se vor confrunta astazi, de la ora 20:00, pe Stadionul National Arcul de Triumf arata astfel:
Romania: 1. Mihaita Lazar (Castres), 2. Otar Turashvili (Colomiers), 3. Vlad Badalicescu (CSM Olimpia Bucuresti), 4. Marius Antonescu (Tarbes), 5. Marian Drenceanu (Timisoara Saracens), 6. Viorel Lucaci (Steaua Bucuresti), 7. Vlad Nistor (Castres), 8. Mihai Macovei (Colomiers), 9. Valentin Calafeteanu (Timisoara Saracens), 10. Michael Wiringi (Stiinta Baia Mare), 11. Ionut Botezatu (Stiinta Baia Mare), 12. Florin Vlaicu (CSM Olimpia Bucuresti), 13. Csaba Gal (Universitatea Cluj), 14. Adrian Apostol (Stiinta Baia Mare), 15. Catalin Fercu (Saracens)
Rezerve: 16. Andrei Radoi (Timisoara Saracens), 17. Constantin Pristavita (Stiinta Baia Mare), 18. Alexandru Gordas (CSM Olimpia Bucuresti), 19. Dorin Lazar (Timisoara Saracens), 20. Stelian Burcea (Timisoara Saracens), 21. Florin Surugiu (CSM Olimpia Bucuresti), 22. Danut Dumbrava (Steaua Bucuresti), 23. Florin Ionita (Steaua Bucuresti).

Argentina XV: 1. Roberto Tejerizo (Tucuman Lawn Tennis), 2. Facundo Bosch (CUBA), 3. Guido Randisi (Duendes RC), 4. Gerónimo Albertario (Pucara), 5. Aníbal Panceyra Garrido (Tala RC), 6. Lucas Maguire (CUBA), 7. Gonzalo Paulín (Tala RC), 8. Martín Chiappesoni (Atletico del Rosario), 9. Gonzalo Bertranou (Los Tordos RC), 10. Juan León Novillo (Tucuman RC), 11. Franco Cuaranta (Tala RC), 12. Joaquín Paz (Cordoba Athletic), 13. Juan Cappiello (Pucara), 14. Augusto López (Tucuman RC), 15. Tomás Carrió (Duendes RC).
Rezerve: 16. Santiago Garcia Botta (Belgrano Athletic), 17. Tomas Baravalle (Jockey Club Rosario), 18. Nicolas Mirande (Tucuman RC), 19. Franco Baldoni (BAC&RC), 20. Miguel Urtubey (Newman), 21. Lucas Alcacer (San Isidro), 22. Brian Ormson (Pucara), 23. Bautista Alvarez (Hindu Club)

2,593 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response