Wednesday 11th December 2019,
Federatia Romana de Rugby

Exeter va gazdui a treia etapa din Grand Prix Series

10 iulie 2015 7's Men

Pentru echipa nationala de rugby 7 urmeaza o noua etapa din cadrul Grand Prix Series, care va avea loc pe 11 si 12 iulie la Exeter, competia fiind criteriul de calificare la Jocurile Olimpice de anul viitor.

In prima faza Romania va evolua in Grupa A, alaturi de Franta, lidera clasamentului, general care s-a impus in primele doua etape, Portugalia, de opt campioana europeana si Germania, revelatia rundei disputate la Lyon, unde s-a calificat in finala mica.

Pentru Stejari va fi o grupa de foc, mai ales ca pana in momentul de fata nu am reusit sa castigam vreuna din totalul de zece partide disputate, atat la Moscova, cat si la Lyon clasandu-ne pe ultima pozitie.

Din pacate, desi in multe dintre partide elevii lui Alexandru Lupu au demonstrat ca pot tine pasul cu adversari mult mai bine cotati, lipsa de experienta a dus la greseli taxate de adversarii nostri si poate la Exeter tocmai din aceste greseli corectate, Stejarii vor reusi sa puncteze la capitolul victorii.

Lotul care va reprezenta tara noastra la aceasta competitie este alcatuit din: Ciprian Caplescu, Catalin Neacsu, Daniel Carpo, Alexandru Porojan, Cristi Boboc, Vlad Toma, Razvan Ilisescu, Alexandru Beldean, Alexandru Tigla, Eduard Bencea, Alexandru Bucur si Robert Neagu. Ei vor fi insotiti de Alexandru Lupu, Cristian Staicu si Stefan Mitrea.

Iata si palmaresul complet al partidelor dintre Romania si adversarele din Grupa A de la Exeter:
-Romania-Franta: : 7-40 (2011-Moscova), 7-33 (2011-Bucuresti), 0-26 (2011-Barcelona), 0-19 (2014-Lyon), 0-38 (2015-Moscova)
-Romania-Portugalia: 10-14 (2011-Lyon), 21-19 (2011-Bucuresti), 10-14 (2012-Odense), 0-10 (2013-Lyon), 0-7 (2013-Bucuresti), 5-7 (2014-Lyon), 7-34 (2014-Lyon), 7-26 (2014-Manchester), 21-14 (2014-Bucuresti)
-Romania-Germania: 12-26 (2014-Moscova), 18-28 (2015-Lyon)

Alcatuirea grupelor din cea de-a treia etapa este urmatoarea:
Grupa A: Franta, Portugalia, Germania, Romania
Grupa B: Spania, Anglia,Italia, Lituania
Grupa C: Belgia, Rusia, Georgia, Tara Galilor

Programul partidelor Romaniei in faza grupelor:
Sandy Park, Exeter: Romania-Franta, ora 13:30
Sandy Park, Exeter: Romania-Germania, ora 16:34
Sandy Park, Exeter: Romania-Portugalia, ora 19:16

Clasamentul general dupa doua etape disputate arata astfel:
1.Franta-40p, 2.Spania-34p, 3.Rusia-28p, 4.Anglia-26p, 5.Germania-24p, 6.Portugalia-20p, 7.Belgia-19p, 8.Tara Galilor-10p, 9.Lituania-9p, 10-11.Georgia si Italia-8p, 12.Romania-2p

2,620 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response