Sunday 05th July 2020,

Primul triumf al emisferei de nord la Cupa Mondiala de Rugby

29 iulie 2015 #RWC2015

In 2003 Australia a gazduit cea de-a cincea editie a Cupei Mondiale si se parea ca Wallabies, in dubla calitate de organizatori si campioni en-titre, vor duce mai departe seria succeselor emisferei de sud, facand din trofeul William Webb Ellis un vis interzis celor din nord.

Nu avea sa fie insa asa, pentru ca anul 2003 a fost al Angliei, cu un succes la Cupa Mondiala anuntat de reusitele din Six Nations, respectiv partidele test de pregatire, celebrul dropgol din prelungirile finalei marcat de Jonny Wilkinson incununand un sezon de exceptie al trandafirilor.

Astfel, Anglia lui Sir Clive Woodward s-a impus in Six Nations fara a cunoaste infrangerea, Grand Slam pentru trandafiri, dupa care a reusit prima victorie contra Wallabies pe terenul acestora, la Melbourne intr-o partida test, iar apoi, dupa o pauza de 30 de ani, in Noua Zeelanda.
Cupa Mondiala din 2003 s-a disputat in perioada 10 octombrie-22 noiembrie, calificate in mod direct fiind cele opt sfertfinaliste ale editiei precedente, la care s-au adugat alte 12 echipe venite din calificari, in faza calificarilor participand un numar record de 81 de natiuni.

Initial s-au format patru grupe a cate cinci echipe, din care primele doua s-au calificat direct pentru faza sferturilor de finala, iar daca in editiile precedente am avut parte de surprize, de aceasta data natiunile majore ale celor doua emisfere si-au asigurat locul in partea secunda a competitiei.

Anglia, care in grupa a invins Africa de Sud, si-a asigurat locul in finala prin victoriile impotriva Tarii Galilor si Frantei, in timp Australia a eliminat Scotia si eterna rivala, Noua Zeelanda, pentru a se duela cu trandafirii in speranta de a-si apara titlul cucerit cu patru ani in urma.

Lote Tuqiri, puternica aripa a cangurilor, a marcat un eseu in chiar minutul sase al finalei, dar englezii au raspuns cu aceeasi moneda, tot printr-o aripa, Jason Robinson, in timp ce Elton Flatley si Jonny Wilkinosn au concretizat cate patru penalitati, asa ajungandu-se cu rezultatul de 17-17 in prelungiri.

Daca in 1995 Joel Stransky a batut Noua Zeelanda cu un dropgol, de aceasta data Jonny Wilkinson, prin acelasi procedeu, a facut ca Anglia sa cucereasca in premiera Cupa Mondiala, un succes ramas unic pana in prezent pentru natiunile din emisfera de nord.

In editia din 2003 s-a consemnat cea mai mare diferenta de scor inregistrata la Cupa Mondiala si anume Australia a intrecut Namibia cu 142-0! De asemenea, ca o curiozitate in partida Anglia -Samoa, dintr-o neatentie a arbitrului pentru o scurta perioada de timp englezii au jucat in 16, fara ca acest lucru sa influenteze ostilitatile din teren si fara a se lasa cu penalizari.

Romania a evoluat la Cupa Mondiala din 2003 in grupa cu Australia, Argentina, Irlanda si Namibia, obtinand o victorie contra africanilor cu rezultatul de 37-7, dupa cinci eseuri marcate de Augustin Petrichei, George Chiriac, Cristi Sauan, Lucian Sirbu si Ion Teodorescu.