Monday 16th September 2019,
Federatia Romana de Rugby

A fost stabilit programul competitiilor europene inter-cluburi

18 august 2015 INTERNATIONAL

European Profesional Club Rugby, forul care organizeaza competitiile inter-cluburi, a anuntat programul partidelor din faza grupelor pentru editia 2015-2016, una care se anunta de pe acum extrem de interesanta si disputata.

Astfel, partida de debut in European Rugby Champions Cup va avea loc pe 13 noiembrie, cand Leicester Tigers, dubla campioana europeana, va da piept cu Stade Francais, care s-a impus in Top 14 dupa o asteptare de opt ani, intr-o grupa din care mai fac parte Munster si Treviso.

Tot in prima etapa Oyonnax, echipa romanilor Valentin Ursache si Horatiu Pungea, va juca impotriva nord-irlandezilor de la Ulster. Pentru Oyonnax aceasta este prima aventura in cea mai importanta competitie europeana inter-cluburi fiind repartizata in Grupa 1, din care mai fac parte doua nume grele, Toulouse si Saracerns.

Campionii en-titre ai Champions Cup, Toulon, vor incepe batalia pentru apararea trofeului cu o partida impotriva englezilor de la Bath, francezii reusind prin castigarea finalei de anul trecut, un hat-trick fara precedent in istoria competitiei.

In ceea ce priveste cea de-a doua competie europeana ca valoare, Challenge Cup, in editia 2015-2016 din pacate Romania nu va avea nicio reprezentanta, in schimb o echipa din Rusia se va afla in premiera pe tabloul principal si anume Yenisey Krasnoyarsk, cea care in etapa preliminara a eliminat-o pe Stiinta Baia Mare.

Cele mai interesante partide ale primei runde se anunta a fi London Irish-Agen, Newport-Sale Sharks, Harlequins-Montpellier sau Pau-Castres, in prima grupa din care face parte si Yenisey Krasnoyarsk, tintarul urmand a fi stabilit mai tarziu.

Programul primei etape din cele doua competitii europene inter-cluburi este:

European Rugby Champions Cup
13 noiembrie: Leicester-Stade Francais (Grupa 4)
14 noiembrie:Oyonnax-Ulster (Grupa 1)
14 noiembrie:Racing Metro-Glasgow (Grupa 3)
14 noiembrie:Saracens-Toulouse (Grupa 1)
14 noiembrie: Munster-Treviso (Grupa 4)
14 noiembrie:Northampton-Scarlets (Grupa 3)
15 noiembrie:Leinster-Wasps (Grupa 5)
15 noiembrie:Bordeaux-Clermont (Grupa 2)
15 noiembrie:Toulon-Bath (Grupa 5)
15 noiembrie:Ospreys-Exeter (Grupa 2)

European Rugby Challenge Cup
12 noiembrie: Harlequins-Montpellier (Grupa 3)
13 noiembrie:Edinburgh-Grenoble (Grupa 5)
14 noiembrie:Calvisano-Cardiff Blues (Grupa 3)
14 noiembrie: Worcester-La Rochelle (Grupa 4)
14 noiembrie: London Irish-Agen (Grupa(5)
14 noiembrie:Gloucester-Zebre (Grupa 4)
14 noiembrie:Pau-Castres (Grupa 2)
15 noiembrie:Newport-Sale Sharks (Grupa 2)

3,060 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response