Thursday 18th July 2019,
Federatia Romana de Rugby

Alaturi de Stejari, Scotia si Australia vor disputa primele partide la Cupa Mondiala din Anglia

23 septembrie 2015 #RWC2015
Canada sufera pe inaintare, dar este periculoasa pe treisferturi.

O noua runda de partide din cadrul Cupei Mondiale se vor disputa astazi, alaturi de cea care ne intereseaza in mod direct, Romania-Franta, alte doua dispute anuntandu-se extrem de interesante, Scotia-Japonia si Australia-Fiji.

In ordine cronologica prima confruntare a zilei va fi cea dintre Scotia si Japonia, dupa marea surpriza a victoriei impotriva Africii de Sud, elevii lui Eddie Jones gandindu-se la o noua premiera, Brave Blossoms nereusind inca vreun succes in istoria intalnirilor cu ciulinii.

Patru partide s-au consemnat pana in prezent intre Scotia si Japonia, doua chiar in cadrul Cupei Mondiale, in 1991 si 2003. Cel mai categoric succes al scotienilor a fost in 2004, cand la finalul celor 80 de minute tabela de marcaj indica rezultatul de 100-8.

Fata de partida jucata impotriva Africii de Sud, in primul XV al japonezilor vor interveni cateva modificari, astfel Amanaki Mafi va fi titular pe postul de inchizator, Hiroshi Yamashita si Keita Inagaki cuplul de pilieri, neo zeelandezul naturalizat, Justin Ives coleg cu Luke Thompson in linia a doua, iar Yu Tamur,a respectiv Kenki Fukuoka vor intari linia de treisferturi.

Scotia va incepe partida de pe Kingsholm Stadium cu o echipa care imbina experinta si tineretea, alaturi de veteranii Alasdair Dickinson, Greig Laidlaw, Sean Lamont sau Ross Ford regasindu-se WP Nel, un sud-african recent inregimentat de ciulini si inevitabil Stuart Hogg un jucator care la doar 23 de ani poate fi oricand cartea castigatoare pentru Vern Cotter.

Dupa infrangerea suferita la debut impotriva Angliei, pentru Fiji urmeaza o noua partida de foc, cu Australia pe care nu a mai invins-o din 1954, iar in ultimele trei partide directe a reusit sa inscrie cangurilor doar 15 puncte, diferentele de scor fiind considerabile.

Nici de aceasta data pentru Nemani Nadolo si colegii sai nu va fi o intalnire usoara, intr-o grupa din care mai fac parte Anglia si Tara Galilor fiecare punct cucerit sau pierdut insemnand enorm in economia clasamentului final care va decide calificarea in sferturile de finala.

Michael Cheika va trimite in teren o echipa din care sapte titulari vor evolua in premiera la Cupa Mondiala, astfel ca dupa ce au impresionat in Super Rugby sau The Rugby Championship vor avea ocazia sa o faca din nou : Israel Folau, TevitaKuridrani, Bernard Foley, Michael Hooper,Scott Fardy, Kane Douglas si Scott Sio.

Programul partidelor de astazi este urmatorul:

Kingsholm Stadium Gloucester: Scotia-Japonia, ora 16:30
Scotia:
15 Stuart Hogg, 14 Tommy Seymour, 13 Mark Bennett, 12 Matt Scott, 11 Sean Lamont, 10 Finn Russell, 9 Greig Laidlaw, 8 David Denton, 7 John Hardie, 6 Ryan Wilson, 5 Jonny Gray, 4 Grant Gilchrist, 3 WP Nel, 2 Ross Ford, 1 Alasdair Dickinson

Rezerve: 16 Fraser Brown, 17 Ryan Grant, 18 Jon Welsh, 19 Richie Gray, 20 Josh Strauss, 21 Henry Pyrgos, 22 Peter Horne, 23 Sean Maitland

Japonia: 15 Ayumu Goromaru, 14 Kotaro Matsushima, 13 Male Sau, 12 Yu Tamura, 11 Kenki Fukuoka, 10 Harumichi Tatekawa, 9 Fumiaki Tanaka, 8 Amanaki Mafi, 7 Michael Broadhurst, 6 Michael Leitch (c), 5 Justin Ives, 4 Luke Thompson, 3 Hiroshi Yamashita, 2 ShotaHorie, 1 Keita Inagaki

Rezerve: 16 Takeshi Kazu, 17 Masataka Mikami, 18 Kensuke Hatakeyama, 19 Shinya Makabe, 20 Shoji Ito, 21 Hendrik Tui, 22 Atsushi Hiwasa, 23 Karne Hesketh.

Millennium Stadium, Cardiff: Australia-Fiji, ora 18:45

Australia: 15 Israel Folau, 14 Adam Ashley-Cooper, 13 Tevita Kuridrani, 12 Matt Giteau, 11 Rob Horne, 10 Bernard Foley, 9 Will Genia, 8 David Pocock, 7 Michael Hooper, 6 Scott Fardy, 5 Rob Simmons, 4 Kane Douglas, 3 SekopeKepu, 2 Stephen Moore (c), 1 Scott Sio

Rezerve: 16 Tatafu Polota-Nau, 17 James Slipper, 18 Greg Holmes, 19 Will Skelton, 20 Dean Mumm, 21 Nick Phipps, 22 Matt Toomua, 23 Kurtley Beale.

Fiji: 15 Metuisela Talebula, 14 Waisea Nayacalevu, 13 Vereniki Goneva, 12 Gabiriele Lovobalavu, 11 Nemani Nadolo, 10 Ben Volavola, 9 Nikola Matawalu, 8 Netani Talei, 7 Akapusi Qera (c), 6 Peceli Yato, 5 Leone Nakarawa, 4 Tevita Cavubati, 3 Manasa Saulo, 2 Tuapati Talemaitoga, 1 Campese Ma’afu

Rezerve: 16 Viliame Veikoso, 17 Peni Ravai, 18 Isei Colati, 19 Nemia Soqeta, 20 Malakai Ravulo, 21 Nemia Kenatale, 22 Josh Matavesi, 23 Aseli Tikoirotuma

1,777 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response