Friday 17th August 2018,
Federatia Romana de Rugby

Romania s-a clasat pe pozitia secunda la Campionatul European U19

31 octombrie 2015 U19
Romania s-a clasat pe pozitia secunda la Campionatul European U19.

In finala Campionatului European U19, care a avut loc in Portugalia, Romania a pierdut in fata Spaniei cu rezultatul de 24-3, dupa ce la pauza ibericii conduceau cu 5-3, astfel ca Stejareii au ratat sansa calificarii la World Rugby U20 Trophy.

Prima repriza a fost echilibrata si dupa ce Spania a deschis scorul in minutul 13 prin eseul lui Dominguez, ambele echipe au cautat sa se apropie decisiv de terenul de tinta al adversarei, iar Melinte a redus din diferenta gratie unei lovituri de pedeapsa.

In partea secunda, ibericii au preluat initiativa si dupa numai cinci minute, Pacheco a strapuns defensiva noastra, eseul fiind transformat de Rabago. Diferenta in favoarea Spaniei a crescut dupa o noua incercare a aripii Parry, astfel ca rezultatul devenise 17-3.

Pilierul Zabala a marcat al patrulea eseu al partidei, transformat de Mateu si astfel s-a conturat rezultatul final, 24-3 iar Spania a castigat in premiera titlul de campioana europeana la categoria de varsta U19.

Stejareii, dupa succesele obtinute cu Polonia si Portugalia, s-au ales cu medaliile de argint, aceasta fiind cea mai buna prezenta la un turneu final al Campionatului European U 19 din ultimii sapte ani.

Lisabona, Estadio National de Jamor-Finala Campionatului European U19:

Romania-Spania 3-24 (3-5)

Au marcat:Melinte-lp, respectiv Dominguez-e,Pacheco-e,Parry-e,Zabla-e,Rabago-2tr

Romania: 1. Ciprian Ionut Lucaci (CSA Steaua), 2. Ovidiu Cojocaru (CSM Baia Mare), 3.Marius Gheorghe Lungu (CSA Steaua), 4. Andrei Iurea(CSM Baia Mare), 5. Cristian Stratila (CS Tomitanii Constanta), 6.Alin Ghiarasim (CSA Steaua), 7.Cristi Chirica (CSM Baia Mare), 8. Adrian Motoc (Racing 92) , 9. George Croitoru (CSM Olimpia), 10.Ionel Melinte (CSA Steaua), 11. Marian Lupu (CSA Steaua), 12 Vladut Popa (Timisora Saracens), 13. Ionut Balaban (CSS Barlad) 14.Adrian Negoita (CS Tomitanii Constanta), 15.Alexandru Padureanu (CSA Steaua)

Rezerve: 16. Adrian Chiper (RCM Galati), 17.Ionut Cristian Melecciu (CSA Steaua), 18.Bogdan Toma (CSU Cluj), 19.George Tatarus (Timisoara Saracens), 20. Octavian Popa (CSA Steaua),21. Andrei Toader (CSS Barlad), 22.Madalin Mihalache (CS Tomitanii Constanta), 23.Radu Ludosan (Bourg-en Bresse, Franta), 24.Mihai Melnicov (CSA Steaua), 25.Daniel Boicu (CSS Barlad), 26.Claudiu Trandafir (CS Tomitanii Constanta).

Spania: 1.Jaume Gebanat,2.Vicente Del Hoyo, 3.Jon Zabala, 4.Andres Pacheco, 5.Gonzalo Del Rio, 6.Jaime Togores, 7.Baptiste Bouregard, 8.Cosmin Matei, 9.Jaime Mata, 10.Alvar Gimeno, 11.Jordi Jorba, 12.Andrea Rabago,13.Inaki Mateu,14.Samuel Parry,15.Guillermo Dominguez.

Rezerve:16.Javier Gonzales, 17.Tommy Vaysset, 19.Guillermo Vicente, 20.Francis Tobias, 21.Luis Canti, 22.Eduardo Calatayud, 23.Yannick Pardo, 24.Joan Calatayud, 25.Jon Puertas,26.Daniel Narvaez.

4,112 total views, no views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response