Monday 19th November 2018,

Bonus ofensiv pentru Pungea si Valentin Ursache in etapa a saptea din Top 14

2 noiembrie 2015 TOP 14
Bonus ofensiv pentru Pungea si Ursache.

Bordeaux a castigat cu scorul de 21-16, in fata lui La Rochelle, in prologul etapei a saptea din Top 14, campionatul de elita al Frantei. Invingatorii nu au avut eseuri, singura incercare a meciului fiind cea marcata de Murimurivalu. La pauza a fost egalitate, 6-6.

Oyonnax a obtinut un succes important, cu 42-23, in fata celor de la Pau. Weepu si Denos au reusit eseuri pentru gazde, in primul sfert de ora, iar statistica s-a completat cu alte incercari semnate de Ikpefan, Taufa si Mauroard. De partea cealalta, Pau a incercat sa tina ritmul, sa reintre in partida, prin eseurile lui Fajardo si Ratuvou. Robinson, pentru Oyonnax, a inchis tabela cu un dropgol. La gazde, Vali Ursache a jucat titular in linia a doua, el fiind subiectul unei schimbari temporare, intre minutele 41 si 50. Horatiu Pungea a fost introdus in teren, in minutul 50, ca pilier dreapta.

Agen s-a impus intr-un meci important, pe teren propriu, contra campioanei en-titre Stade Francais, care nu isi regaseste forma. Agen a invins cu 28-23, dupa eseurile lui Lamouile, Erbani si Sadie. Parizienii au beneficiat de un eseu de penalitate si au culcat balonul in terenul advers de tinta prin Williams.

Racing Metro a avut o partida dificila, acasa cu Brive, pe care a castigat-o in extremis, cu 17-14. Oaspetii au marcat primul eseu al meciului, prin Galala, dupa care, in repriza secunda, Ben Arous si Andreu au fost decisive. La pauza, oaspetii au condus cu 14-3.

Clermont si-a vazut de treaba si a invins categoric pe Castres, cu scorul de 42-13. Raportul eseurilor a fost de 5-1, marcatorii numindu-se Vuli Vuli, Abendanon, Kayser, Strettle si Lopez, respectiv Palis. Mihaita Lazar a fost titular ca pilier stanga, la oaspeti, fiind inlocuit in minutul 63.

Toulouse a castigat un meci important pe terenul lui Montpellier, cu 33-25. Marcatorii de eseuri ai oaspetilor au fost Flood, Fickou si Perez. White a inscris pentru Montpellier, iar inchizatorul Qera este performerul rundei, cu doua eseuri.

Grenoble a castigat apoteotic cu Toulon, scor 33-29. Gazdele au marcat doua eseuri in debutul meciului, minutele 11 si 15, prin Aplon si Setephano. Ei au mai avut si un eseu de penalizare, in partea a doua, iar jocul lor tactic foarte bun, le-a adus succesul contra titratei adversare. Toulon a marcat patru eseuri, georgianl Gorgodze fiind unul dintre autori. In schimb, s-a remarcat prin hattrick-ul sau, inchizatorul S. Armitage.

In aceasta runda s-au acordat doua bonusuri ofensive (Clermont si Oyonnax) si patru bonusuri defensive (La Rochelle, Stade Francais, Toulon si Brive).