Tuesday 23rd July 2019,

Runda incompleta in Pro D2 din cauza atentatelor teroriste de la Paris

16 noiembrie 2015 PRO D2
Runda incompleta in Pro D2.

Etapa a noua din Pro D2 a inceput cu victoria celor de la Bourgoin, 25-22 pe teren propriu, contra celor de la Aurillac. Flankerul de origine romana, Bogdan Leonte, a fost titular, fiind inlocuit temporar din cauza unei sangerari.

Carcassonne a fost invinsa cu 54-15 de Beziers, in deplasare. Singurul roman care a jucat a fost Andrei Ursache, pe postul sau obisnuit, de pilier dreapta.

Colomiers a facut egal acasa cu Bayonne, 28-28. Turashvili a fost titular la gazde, ca taloner, el fiind inlocuit in minutul 49. Macovei a jucat in repriza secunda, in linia a III-a.

Tarbes s-a impus in extremis pe teren propriu, 18-16 cu Perpignan. In fiecare formatie am avut un roman ca pilier dreapta. Tudor Stroe a jucat pentru Tarbes, in partea secunda in timp ce la echipa catalana, Paulica Ion a fost titular, el primind si un cartonas galben.

Alte rezultate:

Biarritz – Narbonne 25-20, Aix en Provence – Lyon 8-60,Montauban – Albi 20-9,

Meciul Mont de Marsan – Dax a fost amanat, dupa atentatele teroriste petrecute la Paris.

In aceasta runda s-au acordat doua bonusuri ofensive (Lyon si Beziers) si trei bonusuri defensive (Aurillac, Perpignan si Narbonne).