Thursday 16th August 2018,

Victorii la scor pentru Rovigo si Calvisano in Campionato Eccellenza

29 noiembrie 2015 ECCELLENZA
Victorii la scor pentru Rovigo si Calvisano in Campionato Eccellenza.

Cea de-a sasea etapa din Campionato Eccellenza a programat derbyul dintre Rovigo si Viadana, viitoarea adversara a Timisoarei Saracens in calificarile pentru Challenge Cup reusind o victorie cu bonus ofensiv.

Chiar daca in acest sezon Viadana nu a mai reusit evolutiile din anii anteriori, la Rovigo, leii s-au tinut bine in prima repriza cand au condus pana aproape de pauza, partea secunda apartinand ros-albastrilor care in ultimele sapte minute si-au asigurat punctul bonus ofensiv.

Patru eseuri a marcat Rovigo in victoria cu rezultatul de 34-14, autori fiind Ferro, Parker, Lubia si Rodriguez, ultimele trei reusite consemnadu-se intre minutele 73 si 80, atunci cand pe tabela de marcaj se consemna doar 19-14 in favoarea gazdelor.

O alta viitoare adversara a celor de la Timisoara Saracens, Fiamme Oro a cedat pe propriul teren dupa o partida de mare lupta, rezultat 16-15 in favoarea lui Mogliano. Pentru echipa din Roma au marcat cate un eseu Massaro si Cerqua, iar Azzolini o transformare.

L’Aquila a ramas si dupa aceasta runda fara vreo victorie obtinuta, cu Vlad Badalicescu, Marius Sirbe si Dennis Perju titular, echipa lui Dragos Niculae a cedat pe terenul lui Calvisano cu rezultatul de 61-3 si ocupa ultima treapta a clasamentului.

Atat San Dona, pentru care Bogdan Iovu a fost prezent pe teren in repriza secunda, cat si Piacenza au pierdut partidele disputate pe propriul teren, invingatoare fiind Lazio( rezultat 18-28), respectiv Padova(rezultat 9-26).