Saturday 19th October 2019,

Victorii la scor in etapa a treia din Champions Cup

14 decembrie 2015 CHAMPIONS CUP
Victorii la scor in etapa a treia din Champions Cup.

Etapa a treia contand pentru European Rugby Champions Cup a fost una a victoriilor la scor, cea mai impresionanta reusita fiind a lui Ulster care s-a impus cu rezultatul de 38-0 in fata celor de la Toulouse.

Grupa 1
Dupa dusul rece de pe terenul lui Saracens, cea mai titrata echipa din Cupa Campionilor, Toulouse a fost spulberata pe Kingspan Stadium unde nu a reusit sa inscrie niciun punct nord-irlandezilor de la Ulster, care s-au impus cu rezultatul de 38-0. Williams, Trimble, Marshall, McCloskey si Henry au marcat cate un eseu, iar P.Jackson patru transformari si o lovitura de pedeapsa.

Cu Vali Ursache si Horatiu Pungea titulari, Oyonnax a fost invinsa pe propriul teren de Saracens cu rezultatul de 45-10.Eseul de onoare al francezilor a fost marcat de Aziza, in timp ce londonezii s-au ales cu bonusul ofensiv, in contul lor consemandu-se un eseu de penalizare, precum si alte cinci reusite semnate de Goode, Wyles, Itoje, Wigglesworth si Brits.

Clasament:1.Saracens-14p, 2.Ulster-5p, 3.Toulouse-4p, 4.Oyonnax-1p

Grupa 2
Ospreys s-a impus extrem de greu in disputa cu Bordeaux (19-16), oaspetii francezi fiind in avantaj la pauza, insa startul perfect din partea secunda a inclinat avantajul de partea galezilor. Omul meciului a fost Dan Biggar care a marcat toate punctele lui Ospreys, pentru Bordeaux, Le Bourhis izbutind un eseu, iar Bernard si Lonca un total de patru tentative de tinta.

Dupa acelasi scenariu a reusit si Exeter sa invinga pe Clermont (31-14), care in repriza secunda nu a marcat niciun punct si astfel englezii au acumulat un succes extrem de important cu bonus ofensiv. Waldrom – dubla, Armand si Lees au fost autorii eseurilor pentru Exeter, Gear si Rougerie avand cate o finalizare in terenul de tinta advers de partea galben-albastrilor.

Clasament:1.Exeter-10p, 2.Ospreys-10p, 3.Clermont-5p, 4.Bordeaux-1p

Grupa 3
La debutul in Champions Cup pentru Racing 92, Daniel Carter a transformat trei din cele patru eseuri ale parizienilor in victoria cu 33-3 in fata lui Northampton. Chavancy, Ben Arous si Dulin – dubla, dintre care o incercare dupa o cursa de aproximativ 70 de metri, au semnat reusitele prin care francezii s-au ales cu punctul bonus ofensiv, Hanrahan izbutind o lovitura de pedeapsa in contul englezilor.

Glasgow Warriors nu a lasat nicio speranta lui Scarlets pe care a invins-o cu rezultatul de 43-6 gratie incercarilor marcate de Naiyaravoro hat-trick, Weir, Malcom si Swinson. Galezii, cu un sezon foarte bun in Pro 12 au replicat doar prin Shingler, autor a doua lovituri de pedeapsa.

Clasament:1.Racing 92-10p, 2.Northampton-8p, 3.Glasgow-5p, 4.Scarlets-1p

Grupa 4
Leicester Tigers a obtinut a treia victorie si este liderul grupei, in ciuda diferentei de scor, 31-19, tigrii nereusind si bonusul ofensiv pe terenul lui Munster. Goneva, Fitzgerald si Youngs au marcat cate un eseu pentru invingatori, Cronin si Sherry de partea armatei rosii, care avand un joc mai putin disputat poate inca spera la o revenire in lupta calificarii in sferturile de finala.

Puncte multe s-au marcat si in partida Treviso-Stade Francais pe care oaspetii au castigat-o cu rezultatul de 50-17. Christie, Ragusi si Lazzaroni au fost autorii cate unei incercari pentru italieni in timp ce de partea parizienilor pe lista marcatorilor de eseuri si-au trecut numele: Vuldarvuwalu, Arias, Williams – dubla, Bosman, Nicolas si Parisse.

Clasament:1.Leicester-14p, 2.Stade Francais-5p,3.Munster-5p, 4.Treviso-0p

Grupa 5
Campioana en-titre Toulon a obtinut prima victorie in acest sezon al Champions Cup, 24-9 in fata lui Leinster, dupa o partida in care irlandezii au avut trei eliminari temporare, iar diferenta de scor s-a conturat pe final. S.Armitage a marcat doua eseuri pentru ros-negrii, in contul lui Leinster, Sexton concretizand trei lovituri de pedeapsa.

Cea mai disputata partida a rundei a avut loc pe Ricoh Arena, unde cu un eseu marcat in ultimul minut de Watson, Bath a egalat-o pe Wasps, iar apoi transformarea lui Ford a adus victoria vizitatorilor cu rezultatul de 25-23. Londonezii au condus cu 23-18, insa in minutele 78 si 79 Cittadini, respectiv G.Smith au vazut cartonasul galben, astfel ca Wasps a suferit prima infrangere in actuala editie a Champions Cup.

Clasament:1.Wasps-10p, 2.Bath-8p, 3.Toulon-4p, 4.Leinster-1p