Etapa sub semnul echilibrului in Pro D2

Etapa sub semnul echilibrului in Pro D2.

Runda cu numarul 14 din a doua divizie valorica franceza, Pro D2, a fost una desfasurata sub semnul echilibrului. Dovada si rezultatele foarte stranse, care, in pofida conditiilor limitative, au condus la cinci bonusuri defensive.

Colomiers s-a impus pe teren propriu, 19-16 cu Tarbes, Macovei fiind titular integralist la gazde, pe post de inchizator la linia a treia. Turasvhili nu a facut parte din lotul lui Colomiers, ca si Antonescu, trimis la echipa secunda a lui Tarbes. In schimb, la formatia din Pirinei, din minutul 52 a evoluat ca pilier jucatorul de origine romana Tudor Stroe.

Carcassonne s-a inclinat pe final, in deplasare la Narbonne, scor 15-12. La oaspeti a jucat ca pilier dreapta Andrei Ursache, care a si primit un cartonas galben.

Perpignan a relansat lupta pentru promovarea directa, dupa victoria repurtata in propriul bastion, 20-16 cu Lyon. Paulica Ion a fost titular la catalani, fiind inlocuit in minutul 69.