Tuesday 17th September 2019,

Oyonnax a suferit un esec dur la Belfast, Toulouse a pierdut cu Saracens

23 ianuarie 2016 CHAMPIONS CUP, INTERNATIONAL, Stiri

Programate in ultima runda a fazei grupelor, meciurile Toulouse – Saracens si Ulster – Oyonnax (Grupa 1) s-au încheiat cu infrangeri pentru formatiile din Hexagon. La Belfast, echipa lui Vali Ursache si Horatiu Pungea a pierdut cu 3-56. Potrivit editiei on-line a cotidianului ”L’Equipe”, francezii n-au lasat bratele jos, insa n-au putut rezista ritmului impus de irlandezi. La Toulouse, gazdele s-au inclinat (17-28) in fata liderului grupei.

Meciul de la Belfast, arbitrat de italianul de origine romana Marius Mitrea, n-a avut istoric. Ulster a marcat primul din cele opt eseuri ale sale in minutul 2, prin Hering (celelalte au fost inscrise de Cave, Scholes, Reidy, Gilroy, Diack, Humphreys si Payne). Iar la pauza avea un avantaj consistent (28-3). Onoarea oaspetilor a fost salvata de Clegg, dintr-o penalitate (min. 10).

Titular, Valentin Ursache a evoluat pana in minutul 66, cand a fost inlocuit de Fa’Asavalu. Rezerva, Horatiu Pungea a fost introdus imediat dupa pauza, cand i-a luat locul lui Vepkhvadze.

Mult mai interesant a fost meciul de la Toulouse, chiar daca nici acesta n-a avut o miza foarte mare, gazdele nemaiputand sa termine mai sus de locul 4. Francezii au marcat un numar superior de incercari (3-1), insa englezii au compensat prin precizia la loviturile de pedeapsa, Farrell concretizand patru, iar Hodgson trei – ultimul a mai reusit si un dropgol. Saracens a mai avut o mare ocazie de a inscrie o incercare, insa Farrell a scapat balonul din brate exact in momentul in care, singur in terenul de tinta, se pregatea sa-l culce acolo… (el a transformat, insa, eseul lui Spencer din minutul 46).

Clasament final
1. Saracens (Anglia) 28 puncte
2. Ulster (Irlanda) 18 puncte
3. Oyonnax (Franța) 7 puncte
4. Toulouse (Franța) 5 puncte

Saracens s-a calificat în faza următoare a Cupei Campionilor, în timp ce Ulster poate ajunge acolo de pe locul 2.