Monday 26th October 2020,
Federatia Romana de Rugby

Natiunile participante la Rugby Europe Championship se pregatesc pentru o noua editie

29 ianuarie 2016 Rugby Europe Championship
Natiunile participante la Rugby Europe Championship se pregatesc pentru o noua editie.

Prima etapa a editiei 2016 din Rugby Europe Championship va avea loc pe 6 februarie, iar natiunile participante si-au conturat lotul cu care vor aborda partidele din runda inaugurala. Alaturi de intalnirea Romania-Portugalia, sunt programate disputele Rusia-Spania si Georgia-Germania.

Georgia, care alaturi de Japonia, sunt singurele doua natiuni reprezentand al doilea esalon valoric mondial calificate deja pentru urmatoarea Cupa Mondiala din 2019, va intalni la Tbilisi nationala Germaniei. Conform  calculelor hartiei, partida nu poate pune mari probleme gruzinilor.

Milton Haig, antrenorul neozeelandez al Georgiei, a anuntat un lot de jucatori echilibrat, in care se regasesc multe nume de perspectiva, alaturi de altele consacrate, cu evolutii in campionatele din Franta.

Germania, care la sfarsitul anului trecut a disputat in premiera doua partide test cu Brazilia, se va baza in special pe componentii echipei Heidelberger RK, fosta adversara a Timisoarei Saracens in calificarile Challenge Cup, unde nemtii au lasat o impresie placuta fiind la un pas de a obtine biletele pentru Play-Off.

In vederea partidei de la Tbilisi cele doua echipe vor incepe pregatirile cu urmatoarele efective de jucatori:

Georgia

Pilieri:Mikheil Nariashvili (Montpellier), Kakha Asieshvili (Brive),Anton Peikrishvili (Bayonne),Giorgi Melikidze (Stade Francais)

Taloneri:Shalva Mamukashvili(Glasgow),Zurab Zhvania(Stade Francais)

Linia a doua:Giorgi Chkhaidze (Lille),Giorgi Nemsadze (Tarbes),Nodar Tcheishvili(Lelo Saracens)

Linia a treia:Shalva Sutiashvili (Angulem),Giorgi Tkhilaishvili (Batumi),Lasha Lomidze (Beziers),Saba Shubitidze (Academy),Beka Gorgadze (Mont-de-Marsan),Giorgi Mchedlishvili (Jikebi)

Mijlocasi la gramada: Giorgi Brgadze (Bolnisi Kochebi),Vazha Khutsishvili (Locomotive),Vasil Lobzhanidze (Armazi)

Mijlocasi la deschidere: Lasha Malaghuradze (Bolnisi Kochebi), Lasha Khmaladze (Lelo Saracens),Revaz Jinchvelashvili (AIA Kutaisi)

Centri: David Kacharava (Yenisey),Merab Sharikadze (Aurillac),Tamaz Mchedlidze (Agen)

Aripi: Sandro Todua (Lelo Saracens),Muraz Giorgadze (Armazi),Giorgi Pruidze (AIA Kutaisi)

Fundasi:Merab Kvirikashvili (Montlucon),Beka Tsiklauri (Locomotive),Giorgi Aptsiauri (Army)

Germania

Pilieri:Samy Fuchsel (Heidelberger RK),Matthias Schosser (Aberdeen),Julius Nostadt (Chambery),Chris Howells (CA St. Etienne),Markus Bender (TSV Handschuhsheim)

Taloneri:Mika Tyumenev (Strasbourg),Dale Garner (Luctonians RFC)

Linia a doua: Benjamin Danso (Heidelberger RK),Michael Poppmeier (Heidelberger RK),Eric Marks (Aachen),Jörn Schröder (TV Pforzheim)

Linia a treia: Kehoma Brenner (Heidelberger RK),Rob May (TV Pforzheim),Jarrid Els (Heidelberger RK),Jaco Otto (Heidelberger RK),Tom Behrendt (FC St. Pauli)

Mijlocasi la gramada: Sean Armstrong (Heidelberger RK),Tim Menzel (Strasbourg)

Mijlocasi la deschidere:Jeremy Te Huia (TV Pforzheim),Oliver Paine (TV Pforzheim),Daniel Koch (SC Germania List)

Centri:Clemens von Grumbkow (Heidelberger RK),Carlos Soteras-Merz (TV Pforzheim),Paul Bosch (Nevers),Maxime Oltmann (Perpignan),Thomas van Gelderen (SC Neuenheim)

Aripi:Hendrik van der Merwe (Heidelberger RK),Pascal Fischer (Hannover 78),

Fundas: Mark Sztyndera (SC Frankfurt 1880)

O partida mult mai echilibrata se anunta cea de la Soci, Rusia intalnind Spania in fata careia a cedat anul trecut cu 43-20, ibericii in mare forma au marcat atunci sapte eseuri si au intrerupt o serie de victorii ale ursilor impotriva lor, care dura din 2002.

Rusia a castigat toamna trecuta competitia Cup of Nations organizata in Hong Kong, iar acum baza echipei o vor forma jucatorii de la Yenisey Krasnoyarsk. Acestia, impreuna cu antrenorul Alexander Pervukhin au avut o evolutie apreciata in Challenge Cup, cu doua victorii impotriva lui Brive, respectiv Newcastle Falcons.

Aflata la trei pozitii in spatele ursilor in clasamentul mondial, Spania va incerca sa dea replica prin jucatorii care evolueaza in Franta si cei deveniti eligibili precum Jonathan Garcia, Mathieu Belie sau Gareth Grifftihs, ultima partida test pentru iberici fiind un recital de incercari marcate nationalei statului Chile in luna noiembrie anul trecut.

Alexander Pervukhin si Santiago Santos au la dispozitie pentru partida de debut in editia 2016 a Rugby Europe Championship urmatorii jucatori:

Rusia

Pilieri:Innokentiy Zykov (Yenisey), Evgeny Pronenko (Yenisey),Sergey Sekisov (VVA-Moszkva),Aleksey Volkov (VVA-Moszkva),Vladimir Podrezov (VVA-Moszkva),Kiril Gotovtsev (KrasnyYar)

Taloneri:Nazir Gasanov (Yenisey),Stanislav Selskiy (Yenisey),Evgeny Matveev (VVA-Moszkva)

Linia a doua:Evgeny Elgin (Yenisey),Denis Antonov (Slava),Tahir Gadjiev (Kuban)

Linia a treia:Pavel Butenko (Yenisey),Dmitri Krotov (Yenisey),Anton Rudoi (Yenisey),Andrey Temnov (Yenisey),Andrey Garbuzov (KrasnyYar),Viktor Gresev (KrasnyYar)

Mijlocasi la gramada:Aleksey Shcherban (Yenisey),Rushan Yagudin (KrasnyYar),Sergey Yanyushkin (VVA-Moszkva)

Mijlocasi la deschidere:Ramil Gysin (Yenisey),Vasily Artemyev (KrasnyYar)

Centri:Vladimir Rudenko (KrasnyYar), Mikhail Babaev (VVA-Moszkva), Mikhail Sidorov (Slava),Dmitri Simonov (Yenisey)

Aripi:Denis Simplikevich (Yenisey),Igor Galinovskiy (KrasnyYar),Konstantin Uzunov (Yenisey)

Fundasi:Igor Kurashov (Yenisey),Yuri Kushnarev (Yenisey)

Spania

Pilieri:Juan Anaya (Galway), Xerom Civil (Bordeaux),Jonathan Garcia (Bourgoin),Fernando Lopez (Massy),Jesus Moreno (Provence Rugby)

Taloner:Francisco Blanco (Cisneros)

Linia a doua:Anibal Bonan (Bagnerais),David Gonzales (Nevers),Jesus Recuerda (Libourne)

Linia a treia:David Barrera (Vannes),Javier De Juan (Santander),Jaime Nava (Dijon),Mathieu Roca(Rodez)

Mijlocasi la gramada:Mathieu Belie (Perpignan),Gregory Maiquez (Bourg en Bresse),Facundo Munilla (Toulon)

Mijlocasi la deschidere:Gareth Grifftihs (Valladolid),Bradley Linklater (Getxo Artea)

Centri: Thibaut Alvarez(Aubenas),Daniel Snee(Valladolid)

Aripi:Ignacio Contardi(Macon),Julen Goia(Mauleon)

Fundas:Sergi Aubanell(Aurillac)

2,927 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response