Monday 19th February 2018,

Start in returul Top 14

1 februarie 2016 TOP 14
Start in returul Top 14.

Prima etapa a returului din campionatul francez de rugby, Top 14, s-a disputat in weekend. De mentionat este ca in prima parte a competitiei, o etapa a fost amanata, cea din perioada 8-10 ianuarie, cand au fost programate meciurile restante din cupele europene.

Brive s-a impus in uvertura, cu 28-6 in fata lui La Rochelle si isi continua marsul triumfal, fiind una din cele mai in forme echipe ale momentului. Singurul eseu al meciului a fost marcat de georgianul Asieshvili, in ultimul minut de joc.

Mare surpriza la Clermont, unde gazdele au cedat in fata lui Montpellier, cu 19-15. La pauza, oaspetii deja erau la conducere cu 16-3, gratie eseului marcat de O’Connor. Montpellier si-a trecut in cont si doua dropgoluri, semnate de Trinh-Duc si de Catrakillis, al doilea intr-un moment de maxima presiune a amfitrionilor, care se apropiasera la patru puncte pe tabela de marcaj.

Castres, cu Mihaita Lazar titular ca pilier stanga, s-au impus in propriul fieff cu 19-9, in dificilul meci cu Bordeaux. Beattie a reusit singura incercare din meci, iar Lazar a fost inlocuit in minutul 56.

Racing Metro 92 Paris a invins acasa pe Oyonnax, cu 26-3. Chavancy, Imhoff, Carter si Nyanga au fost autorii eseurilor. La oaspeti, ca linia a doua, a evoluat Vali Ursache, inlocuit de Leon Power in minutul 64.

Agen a pierdut acasa meciul cu Grenoble, 33-27, compliandu-si si mai tare situatia in clasament. Centrul sud-african Saddie a marcat doua eseuri pentru gazde, dar Grenoble a replicat prin incercarile lui Farrell, Heguy si Hunt. La pauza, tabela a indicat 23-8 pentru oaspeti. In minutul 33, Vaquin, respectiv Taumalolo, au primit direct cartonasul rosu, pentru violente.

Toulouse a facut scorul etapei cu Pau, 54-3. Meciul a fost fara istoric, eseurile fiind marcate de Fickou, la prima actiune, Medard – doua, Bezy -doua, Perez, Lamboley si Clerc.

Derby-ul rundei a fost adjudecat de Toulon, 23-16, cu Stade Francais. Doi internationali Springboks si-au trecut numele pe lista marcatorilor de eseuri, Habana, respectiv Steyn. La pauza, Toulon a condus cu 11-6.

In aceasta runda s-au acordat doua bonusuri ofensive (Toulouse si Racing Metro) si un bonus defensiv (Clermont).