Wednesday 18th September 2019,

Trei victorii romanesti in Pro D2

1 februarie 2016 PRO D2
Trei victorii romanesti in Pro D2.

Etapa a 17-a din esalonul secund al rugby-ului francez, Pro D2, a fost una fructuoasa pentru jucatorii romani care evolueaza in aceasta competitie.

Colomiers s-a impus in deplasare, pe terenul lui Dax, cu 29-6. Macovei a fost titular ca inchizator, la invingatori, fiind schimbat in minutul 70. Turashvili a fost introdus pe post de taloner, in minutul 68.

Carcassonne a castigat acasa un meci greu si importarnt pentru evitarea retrogradarii, 13-3 cu Aix-en-Provence. Andrei Ursache, rezerva initial, a fost introdus in minutul 29, dupa accidentarea pilierului dreapta, Telefoni.

Perpignan a realizat bonusul ofensiv, dupa victoria 25-6 cu Bourgoin, in propriul bastion. Paulica Ion, titular ca pilier dreapta, a contribuit la eseul de penalizare obtinut in minutul 40, care practic a rupt echilibrul meciului. Internationalul nostru a fost inlocuit in minutul 59. Tot atunci, la oaspeti a intrat flankerul de origine romana, Bogdan Leonte.

Tarbes, virtual retrogradata in Federale 1, pe considerente financiare, s-a agatat de meciul de acasa cu Narbonne, in fata careia a cedat la mica diferenta, cu 20-16. Pilierul de origine romana, Tudor Stroe, a fost introdus in dreapta gramezii ordonate, la pauza.