Thursday 21st November 2019,

Bonus defensiv la fiecare meci in Aviva Premiership

8 februarie 2016 AVIVA PREMIERSHIP
Bonus defensiv la fiecare meci in Aviva Premiership.

Ultima etapa a turului Aviva Premiership a fost marcata de un echilibru pregnant al partidelor, dovada si faptul ca la fiecare meci s-a acordat bonus defensiv.

Bath a cedat pe teren propriu in fata lui Gloucester cu 15-11, chiar daca singurul eseu al meciului a fost opera lui Day. La pauza, gazdele au intrat in avantaj, 8-3.
London Wasps si-a fructificat foarte greu avantajul terenului propriu in fata ambitioasei Newcastle. Scorul final, 9-8, a fost stabilit de Gooperth, din penalitate, cu cinci minute inainte de final. Oaspetii au avut o incercare marcata de Latu.
Surpriza la Harlequins, unde Northampton, in revenire de forma, s-a impus cu 27-23. Raportul eseurilor a fost favorabil invingatorilor, 3-2, marcatori fiind Day, Burrell si Foden, respectiv Merick si Chisholm. Foden a marcat in ultimul minut al meciului.
O alta surpriza s-a conturat la partida dintre Leicester Tigers si Sale Sharks, ”rechinii” castigand cu 10-3. Beaumont a marcat eseul care a consemnat desprinderea. La oaspeti, pilierul moldovean Vadim Cobilas a fost titular pana in minutul 62.
Exeter a condus cu 11-0 in derby-ul rundei, contra liderului Saracens.Campionii en-titre au avut, ca si runda trecuta, o revenire senzationala si s-au impus cu 14-11. Short si-a trecut in cont un eseu pentru gazde, iar Vunisa o incercare pentru vizitatori. La începutul meciului, raportul de forte parea ca inclina balanta spre Exeter, care avea mai putine absente in lot. Saracens a avut o serie de jucatori chemati la nationala, in timp ce Ashton inca ispaseste saptamanile de suspendare.
London Irish a castigat un meci important pentru evitarea retrogradarii, 20-13 cu Newcastle. Hearn si Fendy, de o parte, respectiv Heen si Ragava-Ruskin, au fost marcatorii de eseuri.
In aceasta runda, toate echipele invinse au primit bonificatie defensiva.