Sunday 22nd September 2019,

Eseu Macovei pentru Colomiers in etapa a 18-a din ProD2

8 februarie 2016 PRO D2
Eseu Macovei pentru Colomiers in etapa a 18-a din ProD2.

Colomiers a invins cu 41-16 Perpignan, in etapa a 18-a a Pro D2, a doua divizie franceza. Oaspetii catalani au condus cu 9-3 la pauza, dar au jucat in inferioritate numerica din minutul 34, cand Chalureau a fost eliminat direct cu cartonasul rosu.

Primul eseu pentru Colomiers a fost marcat de inchizatorul roman Mihai Macovei, dupa el venind si restul incercarilor care au condus, finalmente, la bonusul ofensiv acumulat de gazde. Macovei a fost titular, in timp ce Turashvili a vazut acest meci din tribuna. La oaspeti, Paulica Ion a jucat titular ca pilier dreapta, fiind inlocuit in minutul 68.

Bourgoin a invins Carcassonne cu 28-6, dar specialistii au remarcat prestatia buna a lui Andrei Ursache, pilier stanga in acest meci, la formatia vizitatoare. Internationalul nostru s-a aflat in teren pana in minutul 55. Ovidiu Tonita a fost introdus in minutul 49, dar nu si-a putut ajuta echipa prea mult. Leonte a fost titular ca flanker stanga la Bourgoin.

Tarbes, virtual retrogradata pe criterii economice, a facut o figura frumoasa la Beziers, pierzand in marja de bonus defensiv, cu 24-19. Pilierul de origine romana, Tudor Stroe nu a fost utilizat.