Wednesday 16th October 2019,
Federatia Romana de Rugby

Georgia intalneste Spania, ultima echipa care a invins-o in Cupa Europeana a Natiunilor

25 februarie 2016 CUPA EUROPEANA A NATIUNILOR
Georgia intalneste Spania, ultima echipa care a invins-o in Cupa Europeana a Natiunilor.

In a treia etapa din Cupa Europeana a Natiunilor alaturi de partida dintre Romania si Rusia mai sunt programate intalnirile Georgia-Spania si Germania-Portugalia, prima in care Lelos pornesc ca favoriti, cealalta in care orice rezultat este posibil.

Georgia a ajuns la 21 de partide fara infrangere in Cupa Europeana a Natiunilor, iar sambata va intalni Spania, ultima echipa in fata careia s-a inclinat, in 2012, la Madrid, de atunci Lelos adunand 20 de victorii si un rezultat de egalitate consemnat in duelul cu Romania, in urma cu trei ani.

Si in partida cu leii iberici, Milton Haig continua sa dea credit majoritatii jucatorilor care au evoluat in primele etape, partide ale caror rezultate au adus in contul gruzinilor zece puncte, adica doua victorii cu bonus ofensiv in urma celor 13 eseuri marcate.

Santiago Santos, in replica, a convocat pentru jucatori in premiera, Pablo Gil, Daniel Stohr, Rafael De Santiago si Oier Goia, Los Leones, chiar daca au cedat in partidele anterioare au lasat o buna impresie, jocul acestora punand probleme Stejarilor si Rusiei. In ciuda infrangerilor Spania s-a ales de fiecare data cu punctul bonus defensiv, unul dintre obiectivele deplasarii la Tbilisi din aceasta etapa.

Asemenea Spaniei, Germania si Portugalia nu au obtinut inca niciun succes in aceasta parte secunda a sezonului competitiei, fara puncte in clasamentul la zi, cu siguranta ambele vor cauta victoria, trupa lui Kobus Potgieter devansandu-i pe lusitani cu o pozitie in ierarhia mondiala, World Rugby.

O singura data in istoria intalnirilor directe Germania a reusit sa invinga Portugalia, pentru ca ultimele cinci partide sa revina celor supranumiti Os Lobos. Anul trecut la Lisabona a fost o disputa stransa, pe care Portugalia a castigat-o greu cu rezultatul de 11-3.

Programul partidelor:
27 februarie, Stadion Mikheil Meskhi, Tbilisi: Georgia-Spania
Preview:
Bilant general:16 partide, 12 victorii Georgia, 3 victorii Spania, 1 rezultat de egalitate
Rezultatele ultimelor cinci intalniri directe: Spania-Georgia 25-18 (2012, CEN), Georgia-Spania 61-18 (2013, CEN), Spania-Georgia 17-24 (2014, CEN), Georgia-Spania 23-13 (2014, Tbilisi Cup), Spania-Georgia 13-26 (2015, CEN)

Lotul Georgiei:
Pilieri: Mikhail Nariashvili (Montpellier), Kakha Asieshvili (Brive), Dudu Kubriashvili (Montpellier), Anton Peikrishvili (Bayonne), Giorgi Melikidze (Stade Française)
Taloneri: Shalva Mamukashvili (Glasgow), Zurab Zhvania (Stade Française)
Linia a II-a: Giorgi Chkhaidze (Lille), Giorgi Nemsadze (Tarbes), Nodar Cheishvili (Lelo Saracens)
Linia a III-a: Shalva Sutiashvili (Angoulem), George Tkhilaishvili (Batumi), Lasha Lomidze (Beziers), Saba Shubitidze (Academy), Beka Gorgadze (Mont de Marsan), George Mchedlishvili (Jikebi)
Mijlocasi la gramada: Giorgi Begadze (Bolnisi Kochebi), Vazha Khutsishvili (Lokomotive), Vasil Lobzhanidze (Armazi)
Mijlocasi la deschidere: Lasha Malaghuradze (Bolnisi Kochebi), Lasha Khmaladze (Lelo Saracens), Revaz Jinchvelashvili (AIA Kutaisi)
Centri: David Kacharava (Yenisey), Merab Sharikadze (Aurillac), Tamaz Mchedlidze (Agen)
Aripi: Sandro Todua (Lelo Saracens), Muraz Giorgadze (Armazi), Giorgi Pruidze (AIA Kutaisi)
Fundasi: Merab Kvirikashvili (Montluscon), Beka Tsiklauri (Lokomotive), Giorgi Aptsiauri (Army)

Lotul Spaniei: Jose Luis Del Valle (Cisneros), Rafael De Santiago (CRC Madrid), Pablo Fontes (Alcobenas), Adam Newton (Alcobenas), Jon Insausti Jimenez (Hernani), Oier Irriberi Goia (Ordizia), Joe Hutchinson (Santander), Javier Sanz (Santander), Pablo Gil Sanchez (Valladolid), Manuel Mora Ruiz (Valladolid), Daniel Stohr Britos (Valladolid), Gareth Griffiths (Valladolid), Federico Castegioni (Valladolid), Antoine Sanchez (El Salvador), Fernando Martin Lopez (Massy), Xerom Civil (Bordeaux), Gauthier Minguillon (Bordeaux), David Barrera (Vannes), Sergi Aubanell (Aurillac), Jaime Nava (Dijon), Julen Goia (Montauban), Juan Anaya (Galway), Daniel Snee (Havelock)

27 februarie, Rudolf-Kalweit-Stadion, Hannover: Germania-Portugalia
Preview:
Bilant general:6 partide, 1 victorie Germania, 5 victorii Portugalia
Rezultatele ultimelor cinci intalniri directe: Germania-Portugalia 16-26 (1995, Cupa FIRA), Portugalia-Germania 30-6 (1998, Calificari Cupa Mondiala), Portugalia-Germania 44-6 (2009, CEN), Germania-Portugalia 0-69 (2010, CEN), Portugalia-Germania 11-3 (2015, CEN)

Lotul Gemaniei Matthias Schösser(Aberdden), Tom Behrendt (FC St Pauli), Pascal Fischer (Hannover 78), Sean Armstrong (Heidelberger RK), Kehoma Brenner (Heidelberger RK), Benjamin Danso (Heidelberger RK), Jarrid Els (Heidelberger RK), Samy Füchsel (Heidelberger RK), Pierre Mathurin (Heidelberger RK), Jaco Otto (Heidelberger RK), Raynor Parkinson (Heidelberger RK), Michael Poppmeier (Heidelberger RK), Hendrik van der Merwe (Heidelberger RK), Clemens von Grumbkow (Heidelberger RK), Alexander Widiker (Heidelberger RK), Arthur Zeiler (Heidelberger RK), Eric Marks (Aachen), Rob May (TV Pforzheim), Oliver Paine (TV Pforzheim), Jörn Schröder (TV Pforzheim), Carlos Soteras-Merz (TV Pforzheim), Jeremy Te Huia (TV Pforzheim), Dale Garner (Luctonians), Tim Menzel (Strasbourg), Mika Tyumenev (Strasbourg), Julius Nostadt (Chambery), Christopher Hilsenbeck (Colomiers), Damien Tussac (Montauban), Maxime Oltmann (Perpignan), Paul Bosch (Nevers), Chris Howells (CA St. Etienne, F), Robert Lehmann (RC Rottweil), Sam Harris (SC Neuenheim), Thomas van Gelderen (SC Neuenheim), Max Reinhard (TSV Handschuhsheim), Daniel Koch (SC Germania List), Umberto Pilla (San Dona).

Lotul Portugaliei: Bruno Medeiros (CDUL), Bruno Rocha (AEIS Tecnico), Joao Almeida (CDUL), Joao Vasco (CDUP), Jose Conde (GD Cascais), Francisco Dominguez (Provence Rugby), Duarte Diniz (GD Direito), Duarte Foro (CDUL), Diogo Toorn (CDUL), Joao Travassos (GD Direito), Goncalo Uva (GD Direito), Volodymyr Grikh (Perpignan), Luis Cerquinho (CDUP), Luis Portela (GD Direito), Francisco Sousa (GD Cascais), Sebastiao Villax (CDUL), Miguel Macedo (CDUP), Maxime Vaz (Clermont), Joao Lino (CDUL), Jean Lourenco (AEIS Agronomia), Manuel Picao (Coimbra), Francisco Magalhaes (CDUL), Nuno Bettencourt (GD Cascais), Luis Salema (GD Diretio), Fancisco Appleton (CDUL), Manuel Vilela (GD Direito), Tomas Appleton (Darlington), Jose Vareta (GD Direito), Joao Diogo Silva (Coimbra), Goncalo Foro (CDUL), Tomas Noronha (CDUL), Nuno Sousa Guedes (GD Direito), Claudio Franca (GD Cascais), Bernardo Cardoso (Belenenses), Duarte Marques (AEIS Tecnico)

2,369 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response