Eseu Bogdan Leonte in Pro D2

Eseu Bogdan Leonte in Pro D2.

Etapa a XX-a a Pro D2 ne-a adus bucuria consemnarii unui eseu pentru flankerul de origine romana, Bogdan Leonte, sub culorile celor de la Bourgoin. Formatia sa nu a reusit insa victoria, fiind invinsa in deplasarea de la Mont de Marsan,cu scorul de 26-15.

Tarbes a pierdut partida sustinuta la Albi,cu un dramatic 37-36. Tudor Stroe, pilier de origine romana, a fost introdus la echipa din Pirinei in minutul 64.

Perpignan s-a impus cu bonus ofensiv, 40-14 in fata celor de la Carcassonne, beneficiind, intre altele, si de doua eseuri de penalitate. Paulica Ion a intrat ca pilier dreapta la catalani in minutul 55. El s-a duelat timp de 5 minute, in gramezile ordonate, cu Andrei Ursache, pilier stanga la oaspeti,care a fost inlocuit dupa o ora de joc.

Colomiers, fara Macovei si Turashvili, convocati la echipa nationala, a pierdut la limita pe terenul lui Bayonne, cu 16-15.