Friday 23rd August 2019,

Etapa fara bonus ofensiv in Super Rugby

6 martie 2016 SUPER RUGBY
Etapa fara bonus ofensiv in Super Rugby.

Etapa a II-a din Super Rugby a fost una spectaculoasa, in care Brumbies s-a impus in derbyul australian contra lui Waratahs, Lions a castigat suprinzator pe terenul lui Chiefs, iar Jaguares a cedat la mare lupta in partida cu Sharks, niciuna dintre echipe nereusind insa sa inscrie cu trei eseuri mai multe decat adversara sa, astfel nu s-a acordat niciun punct bonus ofensiv.

Pe GIO Stadium din Canberra , Brumbies au trecut de Waratahs cu rezultatul de 32-15, in ciuda celor patru incercari marcate de Lealiifano, Tomane, Ah Wong si un eseu de penalizare, s-au ales cu patru puncte in clasament, vizitatorii trecandu-si in cont doua reusite in terenul de tinta advers prin Folau si Phipps. Waratahs a avut de-a lungul partidei doi jucatori eliminati temporar cu cartonas galben, Skelton si Mumm.

Crusaders a obtinut prima victorie din acest sezon, 28-13 impotriva lui Blues, Mo’unga fiind eroul ros-negrilor, autor a unui eseu, doua transformari si trei lovituri de pedeapsa. Pentru cruciati s-a mai consemnat un eseu de penalizare si resuita lui Read, de partea francizaei din Auckland, Tevita Li izbutind o finalizare in terenul de tinta.

Opt eseuri s-au marcat in partida Chiefs-Lions, raportul fiind egal, 4-4, astfel ca sud-africanii gratie preciziei lui Jantjies din fata butului, doua transformari si patru lovituri de pedeapsa s-au impus cu rezultatul de 36-32, neozeelandezii alegandu-se cu bonificatia defensiva. Marcatorii de eseuri au fost Sanders, McKenzie, Lowe si Weber de partea lui Chiefs, respectiv Marx, Skosan, Whiteley si Combrinck.

Campionii en-titre Highlanders au dispus cu 17-16 de Hurricanes prin lovitura de pedeapsa concretizata in minutul 76 de Parker si astfel au obtinut prima victorie in acest sezon. La capitolul eseuri a fost egalitate, Fekitoa, respectiv TJ Perenara reusind sa bata cate o data defensiva adversa. Japonezul Goromaru a concretizat doar doua din cele patru tentative de tinta avute si Reds a piserdut pe propriul teren disputa cu Western Force, franciza din Perth obtinand victoria cu scorul de 22-6. Pentru invingatori Morahan a marcat un eseu, Prior o transformare iar Lance cinci lovituri de pedeapsa.

Desi dupa prima repriza se parea ca Bulls vor obtine bonusul ofensiv din partida cu Rebels, revenirea din partea secunda a australienilor care au marcat patru eseuri le-a adus la final doar o victorie de patru puncte. 6-4 a fost raportul incercarilor marcate, Basson hat-trick, De Jager, Iamaiel si Kirsten respectiv Placid, Meehan dubla si Hanson, Bulls impunandu-se cu rezultatul de 45-25.

Cheetahs a suferit cea de-a doua infrangere pe propriul teren, astfel dupa ce a cedat in fata lui Jaguares de acesta data , echipa din Bloemfontein a pierdut intalnirea cu Stormers. Zas si Notshe au marcat cate o incercare pentru Stormers, Venter in contul lui Cheetahs, dupa 80 de minute rezultatul fiind favorabil lui Stormers cu 20-10.

Argentinienii de la Jaguares au fost aproape de a da o noua lovitura, de acesta data pe terenul lui Sharks, in prima repriza cu eseurile marcate de Boffelli si Cordero avand avantaj de 15-13. In partea secunda sud-americanii nu au mai izbutit sa inscrie niciun punct, iar rechinii au avut doua lovituri de pedeapsa concretizate de J.Pietersen aducandu-le victoria cu 19-15.