Wednesday 11th December 2019,

Clermont a marcat patru eseuri in 18 minute

7 martie 2016 TOP 14
Clermont a marcat patru eseuri in 18 minute.

Etapa a 17-a a Top 14 a inceput cu un Clermont turat la maximum pe terenul celor din Grenoble. Strettle in minutul 1,Davies in minutul 4 si Nakaitaci,minutele8 si 18, au asigurat deja o diferenta confortabila in favoarea oaspetilor.Nakaitaci a facut hattrick-ul in minutul 35, iar pentru Clermont a mai punctat si Sanga. De partea cealalta,Grice a inscris doua eseuri pentru amfitrioni,scorul final fiind 45-12 pentru Clermont.

Brive si Toulouse au incheiat la egalitate,21-21, fiecare tabara reusind cate doua eseuri, prin Snyman si Galala, respectiv Medard si MacAllister. Toulouse a egalat prin eseul lui MacAllister, in ultimul minut, dar a ratat victoria pentru ca Doussain nu a transformat.

Racing Metro, liderul in exercitiu, s-a impus cu bonus ofensiv in meciul cu Agen, incheiat cu 38-13. Le Roux, Lacombe doua, Rockocko si Kruger, respectiv Tisley,au ajuns cu balonul in terenul advers de tinta.

Pau continua forma buna si a mai facut o victima, invingand Stade Francais cu 19-12, pe teren propriu. Butler a marcat singurul eseu al jocului, dupapauza.

Australianul Ashley-Cooper a fost magnific in meciul Bordeaux – Oyonnax 48-20,marcand trei eseuri. Eforturile sale au fost completate de coechipierii Saili, Kitshof de doua ori si Le Bourhis,alti marcatori de incercari. Aripa Tawalo a inscris un eseu la prima faza a meciului pentru Oyonnax, care,saptamana trecuta, a notat aceeasi performanta prin Vali Ursache. Oyonnax nu a rezistat insa masinii rugbystice din Bordeaux, chiar daca pe parcurs a mai marcat doua eseuri, prin Taufa si Jennenker. Vali Ursache a intrat la oaspeti pe post de flanker, in minutul 54.

Montpellier s-a impus in fata lui Castres, intr-un meci foarte strans, cu scorul de 22-19. Qera, respectiv Palis au fost marcatorii de eseuri ai meciului. La Castres, Mihaita Lazar a jucat pe post de pilier dreapta titular, fiind schimbat in minutul 64. Anterior, in minutul 53, internationalul nostru a vazut un cartonas galben.

La Rochelle a fost artizana marii surprize, invingând pe teren propriu puternica Toulon, cu scorul de 19-14. Aquillon a marcat pentru gazde un eseu care le-a asigurat desprinderea, in timp ce Taylor, la final, i-a adus pe oaspeti in marja de bonus.

In aceasta runda s-au acordat trei bonusuri ofensive (Bordeaux, Clermont si Racing Metro) si doua bonusuri defensive (Castres si Toulon).