Monday 16th December 2019,

Eseu Andrei Ursache in Pro D2

7 martie 2016 PRO D2

Carcassonne a pierdut acasa, partida cu Lyon sustinuta in etapa a 21-a din Pro D2, cu scorul de 38-26. Pentru noi insa,marea bucurie a fost ca Andrei Ursache a marcat pentru gazde un eseu, la chiar prima actiune a meciului. Este al treilea eseu al sezonului pentru Andrei Ursache. Performanta sa vine la doar o saptamana dupa ce fratele sau, Vali Ursache, a marcat, tot asa, la prima actiune a meciului Clermont – Oyonnax 44-16. Cei doi Ursache sunt primii frati din istoria echipei nationale a Romaniei, care participa impreuna la un turneu final de Cupa Mondiala.

Perpignan, cu Paulica Ion intrat pe teren in minutul 54, s-a impus cu scorul de 47-13 in fata lui Beziers. Tarbes a pierdut pe terenul lui Biarritz cu 20-10, in partea a doua, la echipa din Alpi, fiind introdus si pilierul de origine romana, Tudor Stroe.

Bourgoin a trecut de Narbonne cu 23-7, la gazde evoluând pe post de inchizator, pana in minutul 66, jucatorul de origine romana Bogdan Leonte. Titular ca inchizator a fost si Macovei, in meciul remiza dintre Colomiers si Mont de Marsan, 12-12. Internationalul roman a fost inlocuit in minutul 45.