Thursday 24th September 2020,
Federatia Romana de Rugby

Rusia-Georgia si Spania-Portugalia, partide ale orgoliilor in etapa a IV-a din Cupa Europeana a Natiunilor

Rusia-Georgia si Spania-Portugalia, partide ale orgoliilor in etapa a IV-a din Cupa Europeana a Natiunilor.

Etapa a IV-a din Cupa Europeana a Natiunilor programeaza alaturi de intalnirea care ne intereseaza in mod direct, Romania-Germania, alte doua confruntari ale marilor orgolii, Rusia-Georgia si Spania-Portugalia care se anunta extrem de indarjite si spectaculoase.

La Soci, Rusia va intalni Georgia, cele doua natiuni aflandu-se la cea de-a 20-a partida directa din istorie, bilantul fiind net favorabil georgienilor care s-au impus de 17 ori, in timp ce ursii au castigat o singura data, in 1993 la prima confruntare directa care a contat pentru calificarile la Cupa Mondiala din 1995.

Trupa lui Alexandre Pervukhin vine dupa o infrangere categorica in fata Stejarilor, fara a marca vreu punct, iar pentru intalnirea cu Lelos din lotul anuntat vor lipsi Pavel Butenko si Evgeny Matveev, ambii accidentati, in schimb revine Andrey Ostrikov, care evolueaza in Anglia, la Sale Sharks.

Si de la georgieni vor absenta Dudu Kubriashvili, Merab Sharikadze si Giorgi Tkhiliashvili, dar au fost convocati pentru prima data in acesta editie a CEN, Konstantin Mikautadze si Jaba Bregvadze, in timp ce pe serviciile lui Mamuka Gorgodze si Levan Chilachava, Milton Haig va apela doar la meciul cu Romania.

Spania si Portugalia se vor afla fata in fata intr-o partida in care pentru lusitani orice punct pierdut inseamna inca un pas catre esalonul secund al Cupei Europene a Natiunilor, fiind pozitionati pe ultimul loc al clasamentului general dupa ce in acest an nu s-au ales decat cu un punct bonus dupa infrangerea suferita in Germania.

Nici Los Leones nu au cunoscut inca bucuria succesului in 2016 insa au acumulat doua puncte bonus, mai important decat acestea fiind insa calitatea jocului prestat , din aceasta prespectiva dar si a terenului propriu avand prima sansa la victorie.

Programul partidelor:
Soci: Rusia-Georgia(ora 14:00)
Bilant general: 19 partide, 1 victorie Rusia, 17 victorii Georgia, 1 rezultat de egalitate
Rezultatele ultimelor cinci intalniri directe:Rusia-Georgia 9-15(2011, CEN), Georgia-Rusia 46-0(2012, CEN), Rusia-Georgia 9-23(2013, CEN), Georgia-Rusia 36-10(2014, CEN), Georgia-Rusia 33-0(2015, CEN)

Lotul Rusiei:

Pilieri: Innokentiy Zykov (Yenisey), Evgeny Pronenko (Yenisey), Azamat Bitiev (Krasny Yar), Sergey Sekisov (VVA-Moscova), Alexey Volkov (VVA-Moscova), Vladimir Podrezov (VVA-Moscova)

Taloneri: Nazir Gasanov (Yenisey), Stanislav Selskiy (Yenisey)

Linia a II-a: Evgeny Elgin (Yenisey), Denis Antonov (Slava), Tahir Gadjiev (Kuban), Andrey Ostrikov (Sale Sharks)

Linia a III-a: Dmitry Krotov (Yenisey), Anton Rudoi (Yenisey), Andrey Temnov (Yenisey), Andrey Garbuzov (Krasny Yar), Victor Gresev (Krasny Yar)

Mijolocasi la gramada: Alexey Shcherban (Yenisey), Rushan Yagudin (Krasny Yar), Sergey Yanyushkin (VVA-Moscova)

Mijlocas la deschidere: Ramil Gysin (Yenisey)

Centri: Vladimir Rudenko (Krasny Yar), Mikhail Babaev (VVA-Moscova), Mikhail Sidorov (Slava), Sergey Trishin (VVA-Moscova)

Aripi: Denis Simplikevich (Yenisey), Konstantin Uzunov (Yenisey), Vasily Artemyev (Krasny Yar), Igor Galinovskiy (Krasny Yar)

Fundasi: Igor Kurashov (Yenisey), Yuri Kushnarev (Yenisey)

Lotul Georgiei:

Pilieri: Zurab Zhvania(Stade Francais), Kakha Asieshvili(Brive), Anton Peikrishvili(Bayonne), Giorgi Melikidze(Stade Francais)

Taloneri: Shalva Mamukashvili(Glasgow), Jaba Bregvadze(Vuster)

Linia a II-a: Giorgi Chkhaidze(Lille), Giorgi Nemsadze(Tarbes), Kote Mikautadze(Toulon), Nodar Cheishvili(Lelo Saracens)

Linia a III-a: Shalva Sutiashvili(Angoulem), Lasha Lomidze(Beziers), Beka Gorgadze(Mont-de-Marsan), Saba Shubitidze(Academy), George Mchedlishvili(Jikebi)

Mijlocasi la gramada:Giorgi Bregadze(Kochebi), Vazha Khutsishvili(Lokomotive), Vasil Lobzhanidze(Armazi)

Mijlocasi la deschidere: Lasha Malaghuradze(Kochebi), Lasha Khmaladze(Lelo Saracens), Revaz Jinchvelashvili(AIA Kutaisi)

Centri: David Kacharava(Yenisey), Tamaz Mchedlidze(Agen)

Aripi: Sandro Todua(Lelo Saracens). Muraz Giorgadze(Armazi), Giorgi Pruidze(AIA Kutaisi)

Fundasi: Merab Kvirikashvili(Montlucon), Beka Tsiklauri(Lokomotive), Giorgi Aptsiauri(Army)

Madrid: Spania-Portugalia(ora 17:00)
Bilant general:35 meciuri, 23 victorii Spania, 10 victorii Portugalia, 2 rezultate de egalitate
Rezultatele ultimelor cinci intalniri directe:Spania-Portugalia 25-10(2011, CEN), Portugalia-Spania 23-17(2012, CEN), Spania-Portugalia 9-9(2013, CEN), Portugalia-Spania 24-28(2014, CEN), Portugalia-Spania 8-19(2015, CEN)

Lotul Spaniei

Pilieri: Xerom Civil(Bordeaux), Jon Inausti(Hernani), Fernando Lopez(Massy),Javier Sanz(Santander)

Taloneri: Benat Auzqui(Bordeaux), Joe Hutchinson(Santander)

Linia a II-a: Anibal Bonan(Bagnerais), David Gonzales(Nevers), Manuel Mora(Valladolid)

Linia a III-a: David Barrera(Vannes), Jaime Nava(Dijon), Mathieu Roca(Rodez) , Adam Newton(Alcobendas)

Mijlocasi la gramada: Pablo Gil(Valladolid), Gregory Maiquez(Bourg-en-Bresse)

Mijlocasi la deschidere: Pablo Fontes(Alcobendas), Daniel Snee(Havelock)

Centri: Thibaut Alvarez(Aubenas), Gareth Griffiths(Valladolid)

Aripi: Sergi Aubanell(Aurillac), Ignacio Contardi(Macon), Julen Goia(Montauban)

Fundas: Bradley Linklater(Getxo)

Lotul Portugaliei:

Pilieri:Bruno Medeiros(CDUL),Bruno Rocha(AEIS Tecnico),Joao Almeida(CDUL),Joao Vasco Corte(CDUP)

Taloneri:Jose Conde(GD Cascais),Duarte Diniz(GD Direito)

Linia a II-a:Diogo Toorn(CDUL), Joao Travassos(GD Direito),Luis Cerquinho(CDUP),Duarte Foro(CDUL)

Linia a III-a:Goncalo Uva(GD Direito),Francisco Sousa(GD Cascais), Sebastiao Villax(CDUL),Miguel Macedo(CDUP),Joao Lino(CDUL),Luis Portela(GD Direito),Maxime Vaz(Clermont), Jean Lourenco(Coimbra), Manuel Picao(Coimbra),Vasco Uva(GD Direito)

Mijlocasi la gramada:Francisco Magalhaes(CDUL), Francisco Viera(CDUP)

Mijlocasi la deschidere:Nuno Bettencourt(GD Cascais), Luis Salema(GD Direito)

Centri:Francisco Appleton(CDUL),Manuel Vilela(GD Direito), Tomas Appleton(Darlington),Jose Vareta(GD Direito)

Aripi:Joao Silva(Coimbra), Tomas Noronha(CDUL),Nuno Guedes(GD Direito), Claudio Franca(GD Cascais), Bernardo Cardoso(Belenenses)

Fundasi:Duarte Marques(AEIS Tecnico), Pedro Bettencourt(Clermont)

1,733 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response