Monday 09th December 2019,

Etapa bonusurilor ofensive in Top 14

14 martie 2016 TOP 14
Etapa bonusurilor ofensive in Top 14.

Etapa a 17-a a Top 14 a fost una a ofensivei totale, victoriile inregistrate, in general de echipele gazda, fiind unele categorice.

Singurul rezultat care face exceptie este egalul din meciul uvertura, intre Toulouse si Bordeaux, meci incheiat cu scorul de 13-13. Perez, respectiv Talebula, sunt autorii eseurilor.

Racing Metro a invins in deplasare, in derby-ul parizian cu Stade Francais, scor 34-16. Campionii en-titre au condus cu 10-0 in minutul 7, dupa o penalitate fructificata de Steyn in primul minut si un eseu al lui Nayacalevu, transformat de acelasi Morne Steyn. Eliminarea directa a pilierului Taulafo, din minutul 68, a cantarit decisiv in balanta jocului. Racing Metro a reusit eseuri prin Carter,Philips, Goosen si Dulin.

Clermont a trecut de Brive cu 25-6, incercarile fiind opera lui Toe ava, Raka si Yato. In partea a doua a meciului nu s-a marcat nici un punct.

La Rochelle a depasit Pau cu 35-16 si un raport al eseurilor de 4-1, suficient pentru bonus. Marcatorii sunt Barraque doua, Berard si Hingano, respectiv Bobo.La pauza a fost egalitate, 6-6.

Smith a marcat patru eseuri pentru Castres, in victoria clara, 50-6 cu Agen. Alte incercari au fost reusite de Ortega, Caminati si Tulou. Mihaita Lazar a fost introdus la invingatori in minutul 61.

Toulon nu a ratat bonusul ofensiv in partida cu Grenoble,38-8. Autorii de eseuri au fost Nonu, Vermeulen, D. Armitage, Mitchell, doua, Smith, respectiv Dupont.

Oyonnax si-a complicat situatia prin infrangerea de pe teren propriu, 31-10 in fata celor de la Montpellier. Jennenker a reusit incercarea de onoare,iar gazdele au marcat prin Williams, Fill, Bismarck du Plessis si Lucas. Vali Ursache a fost titular ca flanker la Oyonnax, fiind inlocuit dupa pauza.

Toate echipele invingatoare au luat bonus ofensiv.