Friday 23rd August 2019,
Federatia Romana de Rugby

Germania-Spania si Portugalia-Rusia, partide care vor decide retrogradarea din CEN Divizia 1A

6 "francezi" in lotul Germaniei pentru Rugby Europe Championship
Daca Tbilisi va fi locul in care se decide soarta trofeului Cupei Europene a Natiunilor din acest an, la Koln, respectiv Lisabona vor avea loc doua partide in urma carora vom afla numele echipei care si in urmatoarea editie a competitiei se va afla in esalonul de elita, in speta, Germania sau Portugalia.
Germania va primi la Koln vizita Spaniei intr-o partida in care are nevoie de victorie pentru a ramane in Dvizia 1A a Cupei Europene a Natiunilor, misiune deloc usoara pentru trupa lui Kobus Potgieter venita dupa o infrangere grea suferita la Iasi in fata Stejarilor, tehnicianul sud-african fiind nevoit sa refaca moralul echipei dupa cele opt eseuri incasate. Iar nemtii chiar au nevoie de acest lucru pentru ca Spania s-a dovedit in toate partidele disputate pana in prezent ca sunt o echipa periculoasa care cunoaste extrem de bine jocul pe treisferturi dispunand de o serie de jucatori rapizi si intelgenti capabili oricand sa faca diferenta.
In niciuna dintre echipe nu au fost anuntate modficari insemnate fata de runda precedenta, ibericii pornind cu prima sansa atat din perspectiva clasamentului acestei editii a CEN, cat si a palmaresului direct, ultimul succes al Germaniei inregistrandu-se in 2006, un 18-6 in Calificarile pentru Cupa Mondiala.
Partida de la Lisabona va incepe dupa cea de la Koln astfel ca, intr-un fel, Portugalia va fi avantajata de cunoasterea rezultatului final al adversarei directe in lupta pentru evitarea retrogradarii, Os Lobos insa fiind nevoiti sa invinga Rusia, desi in ultimele zece partide test nu au inregistrat decat o singura victorie, cu Zimbabwe, anul trecut. Cu siguranta se anunta o partida incrancenata, antrenorul Ian Smith covocandu-l in premiera in acest an pe Jose Lima, aripa lui Carcassonne, in timp ce Alexander Pervukhin a declarat ca doreste sa-si vada echipa evoluand la un potential maxim in ceea ce priveste faza ofensiva aspect care l-a dezamgit in partida pierduta cu Georgia.
In clasamentul general Germania devanseaza Portugalia, ambele echipe avand acelasi numar de puncte, insa nemtii au avantajul partidelor directe, in cazul in care lusitanii vor termina pe ultima pozitie acesta ar fi prima retrogradare a lupilor lusitani din esalonul de elita al Cupei Europene a Natiunilor.
Programul partidelor: Koln: Germania-Spania(ora 15:30)
Bilant general:10 partide, 3 victorii Germania, 7 victorii Spania
Rezultatele ultimelor cinci intalniri directe: Germania-Spania 18-6(2006,Calificari Cupa Mondiala), Spania-Germania 36-10(2006,Calificari Cupa Mondiala), Spania-Germania 22-11(2008, CEN), Germania-Spania 17-21(2010, CEN), Spania-Germania 48-16(2015, CEN)
Lotul Germaniei: Pilieri: Samy Fuchsel(Heidelberger RK), Arthur Zeiler(Heidelberger RK), Jorn Schröder(TV Pforzheim), Matthias Schosser(Aberdeen), Damien Tussac(Montauban), Julius Nostadt(Chambery), Chris Howells(St Etienne), Marcus Bender(TSV Handschuhsheim) Taloneri: Alexander Widiker(Heidelberger RK), Dale Garner(Luctonians), Mika Tyumenev(Strasbourg), Chris Kleebauer(Heidelberger RK) Linia a II-a: Benjamin Danso(Heidelberger RK), Michael Poppmeier(Heidelberger RK), Eric Marks(RC Aachen), Rob May(TV Pforzheim), Robert Lehmann(RC Rotteweil) Linia a III-a: Tom Behrendt(FC St Pauli), Kehoma Brenner(Heidelberger RK), Jarrid Els(Heidelberger RK), Jaco Otto(Heidelberger RK), Adriaan Theisinger(FS Cheetahs), Timo Vollenkemper(Heidelberger RK) Mijlocasi la gramada: Sean Armstrong(Heidelberger RK), Pierre Mathurin(Heidelberger RK) Mijlocasi la deschidere: Jeremy Te Huia(TV Pforzheim), Christopher Hilsenbeck(Colomiers) Centri: Clemens von Grumbkow(Heidelberger RK), Paul Bosch(Heidelberger RK), Carlos Soteras-Merz(TV Pforzheim), Tim Menzel(Strasbourg) Aripi: Pascal Fischer(Hannover 78), Hendrik van der Merwe(Heidelberger RK), Thomas van Gelderen(SC Neuenheim), Max Reinhard(TSV Handschuhsheim) Fundasi: Raynor Parkinson(Heidelberger RK), Oliver Paine(TV Pforzheim), Maxime Oltmann(Perpignan)

Lotul Spaniei: Pilieri:Xerom Civil(Bordeaux), Jesus Moreno(Provence Rugby), Javier Sanz(Santander) Taloneri:Joe Hutchinson(Sanrander), Pablo Meijimolle(Valladolid), Benat Auzqui(Bordeaux) Linia a II-a: Anibal Bonan(Bagnerais), David Gonzalez(Nevers), Manuel Mora(Valladolid) Linia a III-a: Pierre Barthere(Montauban), Gauthier Gibouin(Montauban), Jaime Nava(Dijon), Adam Newton(Alcobenas) Mijlocasi la gramada: Pablo Gil(Valladolid), Sebastien Rouet(Narbonne) Mijlocas la deschidere: Daniel Snee(Havelock) Centri: Bradley Linklater(Getxo), Gareth Griffiths(Valladolid) Aripi: Sebastien Ascarat(Montauban),Ignacio Contardi(Macon),Julen Goia(Montauban) Fundasi: Sergi Aubanell(Aurillac), Pablo Fontes(Alcobenda)

Lisabona: Portugalia-Rusia(ora 17:00)
Bilant general: 18 partide, 5 victorii Portugalia, 12 victorii Rusia, 1 rezultat de egalitate
Rezultatele ultimelor cinci intalniri directe:Portugalia-Rusia 32-33(2012, CEN), Portugalia-Rusia 23-31(2013, CEN), Rusia-Portugalia 34-18(2014, CEN), Rusia-Portugalia 21-8(2015, CEN), Rusia-Portugalia 23-12(2015, Cupa Natiunilor Hong Kong)

Lotul Portugaliei: Pilieri: Bruno Medeiros(CDUL), Bruno Rocha(AEIS Tecnico), Joao Almeida(CDUL),Joao Vasco Corte(CDUP) Taloneri: Jose Conde(GD Cascais),Duarte Diniz(GD Direito) Linia a II-a: Diogo Toorn(CDUL), Joao Travassos(GD Direito), Duarte Foro(CDUL), Luis Cerquinho(CDUP) Linia a III-a: Goncalo Uva(GD Direito),Salvador Vassalo(GD Cascais), Vasco Uva(GD Direito), Francisco Sousa(GD Cascais), Sebastiao Villax(CDUL), Miguel Macedo(CDUP), Maxime Vaz(Clermont), Joao Lino(CDUL), Jean Lourenco(Coimbra), Manuel Picao(Coimbra) Mijlocasi la gramada: Francisco Magalhaes(CDUL), Francisco Viera(CDUP) Mijlocasi la deschidere: Nuno Bettencourt(GD Cascais), Luis Salema(GD Direito) Centri: Francisco Appleton(CDUL),Manuel Vilela(GD Direito), Tomas Appleton(Darlington),Jose Vareta(GD Direito) Aripi: Joao Silva(Coimbra),Jose Lima(Carcassonne), Tomas Noronha(CDUL), Nuno Guedes(GD Direito), Claudio Franca(GD Cascais), Bernardo Cardoso(Belenenses) Fundasi: Duarte Marques(AEIS Tecnico), Pedro Bettencourt(Clermont)

Lotul Rusiei: Pilieri: Innokentiy Zykov (Yenisey), Evgeny Pronenko (Yenisey), Azamat Bitiev (Krasny Yar), Sergey Sekisov (VVA-Moscova), Alexey Volkov (VVA-Moscova), Vladimir Podrezov (VVA-Moscova) Taloneri: Nazir Gasanov (Yenisey), Stanislav Selskiy (Yenisey) Linia a II-a: Evgeny Elgin (Yenisey), Denis Antonov (Slava), Tahir Gadjiev (Kuban), Andrey Ostrikov (Sale Sharks) Linia a III-a: Dmitry Krotov (Yenisey), Anton Rudoi (Yenisey), Andrey Temnov (Yenisey), Andrey Garbuzov (Krasny Yar), Victor Gresev (Krasny Yar) Mijolocasi la gramada: Alexey Shcherban (Yenisey), Rushan Yagudin (Krasny Yar), Sergey Yanyushkin (VVA-Moscova) Mijlocas la deschidere: Ramil Gysin (Yenisey) Centri: Vladimir Rudenko (Krasny Yar), Mikhail Babaev (VVA-Moscova), Mikhail Sidorov (Slava), Sergey Trishin (VVA-Moscova) Aripi: Denis Simplikevich (Yenisey), Konstantin Uzunov (Yenisey), Vasily Artemyev (Krasny Yar), Igor Galinovskiy (Krasny Yar) Fundasi: Igor Kurashov (Yenisey), Yuri Kushnarev (Yenisey)

1,879 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response