Wednesday 17th July 2019,

Clermont este noul lider in Top 14

21 martie 2016 TOP 14
Clermont este noul lider in Top 14.

Bordeaux a castigat un meci de mare lupta in etapa a 13-a a Top 14, 15-12 acasa cu Toulon. Jocul nu a avut eseuri, Serin inscriind pentru victorie, in minutul 78, din lovitura de pedeapsa.

Stade Francais a primit o gura importanta de oxigen, dupa victoria cu 33-20 in fata lui La Rochelle. Arrias, Camara doua, Alberts si Williams, respectiv Hingano de doua ori, au inscris eseurile. Inceputul jocului a fost foarte alert, cu un raport al incercarilor de 3-2, in 23 de minute.

Montpellier a facut scorul etapei,60-7 cu fostul lider Racing Metro, echipa decimata de accidentari si convocari la loturile nationale. Eseurile gazdelor au fost marcate de Bismarck du Plessis, Steyn, Willie du Plessis, Nagusa doua, Fall, Moga, Ivaldi si o incercare de penalitate. Eseul de onoare parizian a fost semnat de catre Dussartre.

Derby-ul ultimelor clasate a fost castigat de Oyonnax, care s-a impus pe sinteticul propriu cu 30-28 in fata celor de la Agen. Gunther si Wannenburg, plus un eseu de penalitate, respectiv Sadie, Bales si Tilsley au marcat incercarile meciului.

Pau si-a fructificat nesperat avantajul terenului propriu, invingand cu 21-16 pe mai consacrata Castres. Bias a inscris singurul eseu al meciului, pentru oaspeti, in minutul 5. Traille, de la Pau a reusit un dropgol. Mihaita Lazar a fost introdus ca pilier stanga la oaspeti, in minutul 65.

Grenoble a invins greu pe Brive cu 26-22. Setephano si Aplon, respectiv Ugalde, au reusit eseuri. Germain a concretizat o penalitate pe final si a adus bonus defensiv vizitatorilor.

Clermont a inchis runda cu o victorie in fata lui Toulouse, 32-23. Raka si Galan au reusit fiecare cate o dubla pentru cele doua echipe. Toulouse a jucat in 14 din minutul 44,cand Gray a vazut direct cartonasul rosu.

S-au acordat doua bonusuri ofensive (Stade Francais si Montpellier) si patru bonusuri defensive (Toulon, Castres, Brive si Agen).

Aceasta etapa a fost amanata la începutul lunii ianuarie, deoarece atunci s-au jucat meciurile din cupele europene, care trebuiau recuperate.