Saturday 15th June 2019,
Federatia Romana de Rugby

Stejareii intalnesc Rusia la Campionatul European U18 din Portugalia in finala locurilor 7-8

25 martie 2016 U18
Stejareii intalnesc Rusia la Campionatul European U18 din Portugalia in finala locurilor 7-8.

Sambata, 26 martie, Stejareii vor disputa ultima partida in cadrul Campionatului European U18 de la Lisabona, adversara echipei noastre fiind Rusia in finala locurilor 7-8, ce care va decide soarta ramanerii in primul esalon valoric al competitiei.

Partida se anunta una extrem de dificila pentru ca prezenta Stejareilor in acest esalon a venit in urma reorganizarii acestuia, dupa retragerea Angliei, Irlandei, Italiei, Scotiei si Tarii Galilor, in timp ce Rusia este campioana ultimelor doua editii ale Campionatului European U 18 Divizia A, ratand insa promovarea in turneul Play-Off de fiecare data.

Romania a pierdut primele doua partide, cu Georgia, respectiv Germania, pentru ca Rusia sa fie intrecuta in sferturile de finala, surprinzator de Belgia, fara a reusi sa inscrie vreun eseu, iar apoi de Spania, astfel ajungandu-se la acesta finala a supravieturii, invinsa urmand ca anul viitor sa evolueze in esalonul secund, U18 European Trophy.

La acesta categorie de varsta, in cadrul Campionatului European, Romania si Rusia s-au intalnit pana in prezent de sase ori, doua victorii revenind Stejareilor, iar patru Rusiei, prima confruntare consemnandu-se in 2004 la Treviso cand micii ursi s-au impus cu rezultatul de 9-0. Trei ani mai tarziu, partida s-a disputat in Franta, iar echipa noastra condusa de pe banca tehnica de Alexandru Marin si Mircea Muntean a avut o revenire spectaculoasa in partea secunda, rusii avand avantaj de 10-0 la pauza. Alexandru Tarus, Eduard Marica si Alin Coman au marcat cate un eseu, doua transformate de Alin Georgescu si Stejareii s-au impus cu 19-17, dupa care au trecut si de Georgia pentru ca la finalul competitiei sa incheie pe pozitia a cincea.

In 2010, a fost, asa cum va fi si acum, o partida pentru locurile 7-8 pe care rusii au castigat-o cu 34-12, un an mai tarziu la Tarbes, Romania luandu-si revansa, tot intr-o finala a locurilor 7-8, cu rezultatul de 11-3 gratie eseului marcat de Alexandru Tigla, respectiv a unui dropgol si a unei lovituri de pedeapsa avandu-i ca autori pe Petre Costandache si Marius Caloian.

Cu Rusia ne-am reintalnit in 2013, din nou la Tarbes, cele trei eseuri resusite de Tudor Butnariu, Adrian Bors si Florin Stratila fiind insuficiente in fata apetitului ofensiv al adevrsarilor care s-au impus cu rezultatul de 42-25.

Ultima partida s-a consemnat in 2014 in cadrul tureului de calificare in esalonul de elita, victoria revenind tot Rusiei cu 37-12, istoria partidei fiind scrisa in prima repriza cand avantajul acestora a fost de 27-0.

In ceea ce priveste editia in curs, Romania a marcat trei eseuri prin Codrin Bercu, Sebastian Sirbu si Cosmin Iliuta, Rusia doar doua, autor talonerul Sergey Efremov, rusii fiind insa echipa cu o defensiva mai exacta, doua incercari primite fata de cele zece finalizari in terenul de tinta al echipei noastre, cele mai multe insa in partida cu Georgia, revelatia editiei trecute a esalonului de elita.

Sambata 26 martie, cu incepere de la ora 17:00, pe terenul secund al stadionului EUL Honor, Romania si Rusia se vor intalni asadar in finala locurilor 7-8 ale Campionatului European U18, o partida care poate salva parcursul din acest an in cadrul compatitei, in cazul ambelor echipe.

2,133 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

1 Comment

Leave A Response