Thursday 22nd August 2019,

Toulon a invins la limita Racing Metro in etapa a 19-a din Top 14

29 martie 2016 TOP 14
Date Mon 19:17 Message 25 of 2785 < > change-formatchange-format Toulon a invins la limita Racing Metro.
Etapa a 19-a a Top 14 a inceput la Lille, acolo unde Racing Metro a organizat jocul cu Toulon, renuntand de buna voie la terenul propriu, in favoarea popularizarii rugby-ului, intr-o zona a Frantei unde acesta mai are de castigat. Parizienii au pierdut cu scorul de 21-20 in fata celor de la Toulon. Eseurile oaspetilor  au fost marcate de D. Armitage si Belan, iar Racing Metro a punctat in ultimele 10 minute, cu doua eseuri, prin Lauret si Carter, uvertura neozeelandeza transformand in ambele situatii.
Brive a obtinut o alta victorie la limita, 23-22 cu Castres. Jourdain a marcat un eseu pentru gazde, dupa care Cambezou, in minutul 77,parea ca a transat meciul in favoarea oaspetilor. La ultima faza, Mignardi a culcat balonul in terenuladvers de tinta, iar transformarea lui Germain a adus victoria pentru Brive. La oaspeti, Mihaita Lazar a fost pilier stanga titular, pana in minutul 54.
Grenoble a invins La Rochelle cu 39-23.Wisniewski si Mignot au marcat cate doua eseuri, iar portia s-a completat cu incercarea lui Desmaison. Botia si Forbes au marcat pentru vizitatori.
Montpellier si-a respectat statututl de lider pe terenului Agen, unde a invins cu 45-21. Bales,Mchedlidze si un eseu de penalitate au venit in contul gazdelor,in timp ce invingatorii au punctat prin incercarile lui  Spies,Limberberg, Bismarck du Plessis si Nagusa, ultimii doi cate doua.
Pau a castigat cu 25-6 meciul cu Oyonnax, unde Ursache si Pungea nu au fost convocati. Eseurile au fost realizate de Fumat si Marques, plus o incercare de penalizare, exact in ultimul minut al jocului.
Clermont a invins pe terenul lui Bordeaux cu 24-19, prin eseurile lui Raka, Fernandez si Fofana. Gazdele au punctat si ele prin cel mai pretios procedeu rugbystic,marcator fiind Botha.
Toulouse s-a impus categoric, 36-3 cu Stade Francais. Dupa un prim eseu de penalitate, gazdele s-au dezlantuit si au marcat doua incercari prin Clerc,apoi altele prin Pallisson si Medard.
In aceasta runda s-au acordat patru bonusuri ofensive (Grenoble, Montpellier, Pau si Toulouse) si trei bonusuri defensive (Racing Metro, Castres si Bordeaux).