Wednesday 11th December 2019,

Clermont a castigat la limita derby-ul din Top 14

4 aprilie 2016 TOP 14
Clermont a castigat la limita derby-ul din Top 14.

Clermont a castigat la limita, 19-18, partida de pe terenul marii rivale Toulon, consolidandu-si astfel, dupa 20 de etape, pozitia de lider in clasamentul Top 14. Chouly a inscris singurul eseu al meciului, in minutul 75, iar la pauza gazdele au condus cu 9-6.

Montpellier si-a materializat avantajul terenului propriu in fata incomodei Brive, invingand cu 19-3. O’Connor si Qera au fost autorii eseurilor.

Lanterna rosie, Agen si-a semnat retrogradarea, dupa infrangerea suferita in fata propriilor spectatori, in fata celor de la pau, cu scorul de 33-26. Mchedlidze, Tau si Marjissi au inscris eseurile gazdelor, iar Vatubua si extraordinarul Slade, de doua ori, pe ale oaspetilor.

Oyonnax si-a limitat si ea foarte mult posibilitatea de ramanere pe prima scena, dupa înfrângerea suferita acasa in fata lui Grenoble, cu scorul de 27-20. Paradoxal poate, gazdele au castigat raportul eseurilor,3-2, fiind superioare in mai multe capitole statistice ale jocului. Codjo, un eseu de penalitate si Tian, respectiv MacLeod si Diaby au fost incercarile meciului. Aripa ivoriana Tian, pe finalul meciului, a vazut direct cartonasul rosu. La gazde nu au fost convocati cei doi internationali romani, Vali Ursache si Horatiu Pungea, in continuare accidentat.

La Rochelle a obtinut un succes muncit contra campioanei en-titre Stade Francais, cu 21-18. Gazdele, surprinzator, au fost aproape de obtinerea bonificatiei ofensive, dupa eseurile lui Aquillon si Botia. La pauza tabela de marcaj a indicat 13-9.

Un alt derby al etapei a fost cel de la Bordeaux, unde Racing Metro a castigat cu scorul de 28-20. Talebula a deschis scorul in minutul 4 cu un eseu al amfitrionilor, dar repriza secunda a fost a parizienilor, care au culcat de trei ori balonul in terenul advers de tinta, prin Claasen si Goosen, ultimul cu doua reusite in statistica personala.

Castres a invins Toulouse cu 15-9 si se apropie de dezideratul intrarii in play-off. Meciul nu a avut eseuri, in schimb am asistat la un dropgol al argentinianul Urdapilleta, exact in ultimul minut. Pragmatismul si executia sud-americanului au privat echipa oaspete de bonusul defensiv.

In aceasta runda s-au acordat doua bonusuri defensive (Stade Francais si Toulon).