Thursday 14th November 2019,

Mihai Macovei si Otar Turashvili continua alaturi de Colomiers, lupta pentru promovarea in Top 14

22 mai 2016 PRO D2
Mihai Macovei si Otar Turashvili continua alaturi de Colomiers lupta pentru promovarea in Top 14.

In etapa a XXX-a din Pro D2, ultima a sezonului regulat, s-au intalnit Carcassonne si Colomiers, Andrei Ursache si Ovidiu Tonita, respectiv Mihai Macovei si Otar Turashvili aflandu-se printre titularii celor doua echipe, victoria revenind lui Colomiers care continua lupta pentru promovarea in Top 14.

Partida s-a disputata pe Stade Albert-Domec, fieful lui Carcassonne, in ciuda acestui aspect, Colomiers pornea ca favorita din perspectiva locului ocupat in clasament. Cele doua echipe au inceput jocul cu Andrei Ursache si Ovidiu Tonita titulari la gazde, respectiv Mihai Macovei si Otar Turashvili in primul XV a lui Colomiers, pana la pauza Carcassonne avand initiativa care i-a adus un avantaj de 15-9. In partea secunda, Colomniers a revenit si germanul Chris Hilsenbeck a redus din ecart prin loviturile de pedeapsa concretizate, un eseu marcat in minutul 73 de Aurelien Beco aducand echipei lui Mihai Macovei si Otar Turashvili victoria cu rezultatul de 22-15. Gratie acestei victorii Colomiers a incheiat sezonul regulat pe pozitia a cincea si va evolua in Play-Off pentru promovarea in Top 14.

Perpignan a ratat calificarea in Play-Off, cu Paulica Ion titular, catalanii fiind invinsi surprinzator, in deplasare la Dax cu rezultatul de 20-7.

Intr-o alta partida Bourgoin a trecut de Tarbes cu 50-19, Bogdan Leonte figurand in echipa de start a invingatorilor, iar Marius Antonescu pe banca de rezerve a ros-negrilor, care au retrogradat in Federale 1.

Cu 25 de victorii si doar cinci infrangeri , Lyon a obtinut promovarea in Top 14, clasandu-se detasat pe prima pozitie a clasamentului, in prima faza din Play-Off-ul care va desemna cea de-a doua echipa care va face pasul in esalonul de elita urmand sa se dispute partidele: Bayonne-Colomiers si Aurillac- Mont-de-Marsan.