Friday 18th October 2019,
Federatia Romana de Rugby

6 schimbari in lotul jucatorilor selectati pentru trialul Romania A -„XV-le Presedintelui, de la Barlad

24 mai 2016 NATIONALA
6 schimbari in lotul jucatorilor selectati pentru trialul Romania A -„XV-le Presedintelui, de la Barlad.

Sambata, 28 mai 2016, la Barlad, are loc partida Romania A – „XV-le Presedintelui”, un trial in vederea selectionarii celor mai promitatori tineri jucatori pentru a forma Romania A in meciurile de la inceputul lunii iunie. Atunci, la Bucuresti, pe 1 si 4 iunie pe Stadionul „Arcul de Triumf” si in „Ghencea II”, a doua reprezentativa a Romaniei va intalni selectionata galeza Crawshays Welsh RFC.

In lotul initial de 49 de jucatori care au fost convocati pentru trial au aparut cateva modificari, din cauza accidentarilor sau a indisponibilitatii unora dintre sportivi.  Vineri, 27 mai, de la ora 10:00, pe Stadionul „Arcul de Triumf”, jucatorii vor face un antrenament deschis publicului si mass-media.

Astfel, in ceea ce priveste schimbarile facute, au fost convocati pilierii Vasile Balan (Iasi) si Tudor George (CSM), linia a doua Andrei Toader (Iasi), mijlocasul la gramada George Croitoru (CSM) si fundasii Lomani Fili (Dinamo) si Ionut Niacsu (Steaua).

Cei care nu mai pot participa din motive medicale sunt pilierii Cosmin Rosu (CSA Steaua) si Alexandru Telesa (U Cluj), linia a doua Adi Motoc (Racing 92), mijlocasul la gramada Laurentiu Cocirla (Steaua) si fundasii Marius Simionescu (Timisoara) si Gabriel Conache (Timisoara).

Cei 49 de jucatori vor fi impartiti in doua echipe, Romania A si „XV-le Presedintelui”, dupa care, in urma acestui meci, se va forma Romania A.

JUCATORII CONVOCATI PENTRU TRIAL:
PILIERI: Bogdan Neacsu (CS Dinamo), Gigi Militaru (Timisoara), Alexandru Gordas (CSA Steaua), Silviu Suciu (Stiinta Baia Mare), Cosmin Manole (CS Dinamo), Paul Petucher (U Cluj), Vasile Balan (Politehnica Iasi), Tudor George (CSM)

TRAGATORI: Florin Bardasu (Stiinta Baia Mare), Tudor Butnariu (Poli Iasi), Ovidiu Cojocaru (Stiinta Baia Mare), Claudiu Marzac (Timisoara)

LINIA A II-a: Andrei Diaconu (U Cluj), Vlad Rotar (U Cluj), Bogdan Doroftei (CSA Steaua), Andrei Iurea (Stiinta Baia Mare), Andrei Toader (Iasi), Ionut Lucian Muresan  (Timisoara)

LINIA A III-a: Paul Ailenei (Stiinta Baia Mare), Razvan Ilisescu  (Graulhet), Cristian Chirica (Stiinta Baia Mare), Mario Alexandru Arvinte (Graulhet), Marian Gorcioaia (Timisoara), Florian Gheorghita Rosu (Baia Mare), Dorin Lazar (Timisoara)

MIJLOCASI LA GRAMADA: Tudorel Bratu (CS Dinamo), Alexandru Tigla (CSM Olimpia), Alexandru Pălîi (CSM Știința Baia Mare), George Croitoru (CSM)

MIJLOCASI LA DESCHIDERE: Ovidiu Melniciuc (U Cluj), Vladut Popa (Timisoara), Daniel Plai (Politehnica Iasi), Tudor Boldor (CSA Steaua)

CENTRI: Dennis Perju (L’Aquila), Sione Fakaosilea (Stiinta Baia Mare), George Paul Oprea (Stiinta Baia Mare), Ionut Balaban (CS Dinamo), Mihai Lamboiu (ACS Tomitanii), Julien Onutu (ROC La Voulte – Valence Fédérale 1)

ARIPI: Fonovai Tangimana (Timisoara), Nicolas Onutu (ROC La Voulte – Valence Fédérale 1), Daniel Vladut Zaharia (Timisoara Saracens), Alexandru Petru Bucur (Stiinta Baia Mare), Robert Neagu (CSA Steaua), Marian Ispir (CSM Olimpia)

FUNDAS: Sabin Stratila (CSA Steaua), Luke Samoa (Stiinta Baia Mare), Lomani Fili (Dinamo), Ionut Niacsu (Steaua)

Antrenori: Eugen Apjok si Bogdan Munteanu

 

1,994 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response