Saturday 16th November 2019,
Federatia Romana de Rugby

Eugen Apjok: „Obiectivul nostru este sa vedem potentialul jucatorilor tineri”. Staff-ul a stabilit cele doua echipe!

27 mai 2016 NATIONALA
Staff-ul tehnic a stabilit componenta trialului Romania A- XV -le Presedintelui.

Sambata, 28 mai 2016, de la ora 17:00, pe Stadionul Rulmentul, la Barlad, are loc partida Romania A – „XV-le Presedintelui”, un trial in vederea selectionarii celor mai promitatori tineri jucatori pentru a forma Romania A.

In urma antrenamentului facut vineri, staff-ul tehnic a stabilit componenta celor doua echipe care se vor intalni la Barlad. “Obiectivul nostru este sa ii vedem pe acesti tineri jucatori, sa vedem potentialul lor, cum reactioneaza in timpul meciului, pentru ca antrenamentul este total diferit de reactia lor in joc, venita si pe fond de oboseala. Dorim sa vedem cum reactioneaza fiecare, deciziile pe care le iau sub presiune si ne asteptam ca un numar cat mai mare dintre ei sa faca pasul, dupa ultima partida, spre echipa nationala”, a declarat Eugen Apjok, cel care alaturi de Bogdan Munteanu antreneaza Romania A.

ROMANIA A
1.Tudor George (CSM), 2. Ovidiu Cojocaru (Stiinta Baia Mare), 3. Alexandru Gordas (CSA Steaua), 4. Vlad Rotar (U Cluj), 5. Andrei Toader (Iasi), 6. Andrei Diaconu (U Cluj), 7. Razvan Ilisescu (Graulhet), 8. Marian Gorcioaia (Timisoara), 9. George Croitoru (CSM), 10. Daniel Plai (Politehnica Iasi), 11. Nicolas Onutu (ROC La Voulte – Valence Fédérale 1), 12. Dennis Perju (L’Aquila), 13. Julien Onutu (ROC La Voulte – Valence Fédérale 1), 14. Lomani Fili (Dinamo), 15. Sabin Stratila (CSA Steaua) REZERVE: 16. Florin Bardasu (Stiinta Baia Mare), 17. Gigi Militaru (Timisoara), 18. Vasile Balan (Politehnica Iasi), 19. Dorin Lazar (Timisoara), 20. Tudorel Bratu (CS Dinamo), 21. Luke Samoa (Stiinta Baia Mare), 22. Mihai Lamboiu (ACS Tomitanii), 23. Marian Ispir (CSM Olimpia)

XV-le Presedintelui
1.Bogdan Neacsu (CS Dinamo), 2. Tudor Butnariu (Poli Iasi), 3.Cosmin Manole (CS Dinamo), 4. Ionut Lucian Muresan  (Timisoara), 5. Bogdan Doroftei (CSA Steaua), 6. Cristian Chirica (Stiinta Baia Mare), 7. Andrei Iurea (Stiinta Baia Mare),8. Razvan Ailenei (Stiinta Baia Mare),9. Alexandru Pălîi (CSM Știința Baia Mare), 10. George Paul Oprea (Stiinta Baia Mare), 11. Vladut Popa (Timisoara),12. Ionut Balaban (CS Dinamo), 13. Alexandru Petru Bucur (Stiinta Baia Mare), 14. Robert Neagu (CSA Steaua), 15. Ionut Niacsu (Steaua) REZERVE: 16. Claudiu Marzac (Timisoara), 17. Silviu Suciu (Stiinta Baia Mare), 18. Paul Petucher (U Cluj), 19. Florian Gheorghita Rosu (Baia Mare), 20. Alexandru Tigla (CSM Olimpia), 21. Daniel Vladut Zaharia (Timisoara Saracens), 22. Sione Fakaosilea (Stiinta Baia Mare),

Antreori: Eugen Apjok si Bogdan Muntean

Cei 47 de jucatori s-au reunit vineri dimineata si au facut un antrenament comun pe Terenul 2 la Stadionul “Arcul de Triumf”, dupa care, in jurul pranzului au pornit spre Barlad. “A fost un antrenament bun, din care ne-am putut da seama de abilitatile lor, daca au tehnica de baza, lucru care este cel mai important. Dupa meciul de la Barlad, din lotul de 47 vor mai ramane 36, care vor pregati cele doua meciuri ale Romaniei A cu Crawshays Welsh RFC. Ne asteptam ca meciurile cu galezii sa fie fizice, specifice britanicilor si vom incerca sa echilibram un pic balanta, sa fim si noi fizici pe inaintare unde romanii sunt puternici, si sa facem o linie de treisferturi mobila”, a adaugat Apjok.

 

 

 

1,596 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response