Wednesday 16th October 2019,
Federatia Romana de Rugby

Staff-ul tehnic a stabilit lotul pentru meciurile Romaniei A din luna iunie, cu Crawshays Welsh RFC

30 mai 2016 NATIONALA
Staff-ul tehnic a stabilit lotul pentru meciurile Romaniei A din luna iunie, cu Crawshays Welsh RFC.

Romania A, selectionata secunda a Romaniei, se pregateste pentru cele doua meciuri test, pe care le va sustine in luna iunie, in compania galezilor de la Crawshays Welsh RFC.

Dupa trialul de la Barlad, unde cei 46 de jucatori aflati in atentia antrenorilor echipei nationale au fost impartiti in doua echipe, Romania A si XV-le Presedintelui, staff-ul tehnic, format din Eugen Apjok si Bogdan Munteanu, au stabilit lotul de 36 de jucatori care vor pregati meciurile cu galezii.

Din lotul de 46 de jucatori, mijlocasul la gramada Tudorel Bratu a fost lasat sa se odihneasca pentru meciurile Romaniei din World Rugby Nations Cup, in timp ce Vladut Popa si Claudiu Marzac, ambii de la Timisoara Saracens au fost lasati la echipa de club pentru a disputa sambata, 4 iunie, finala DNJ U20. Astfel, au parasit lotul jucatorii de linia 1 Cosmin Manole, Vasile Balan si Paul Petucher, cei de linia a III-a Bogdan Doroftei si Andrei Toader si fundasul Ionut Niacsu, iar George Paul Oprea s-a accidentat in trialul de la Barlad.

In plus, Dennis Perju, „centrul” care evolueaza in Italia, in Campionato Eccellenza este usor accidentat, avand sanse mari de refacere pentru meciul de pe 4 iunie, cu Crawshays.

JUCATORII PENTRU ROMANIA A:

PILIERI: Bogdan Neacsu (CS Dinamo), Gigi Militaru (Timisoara), Alexandru Gordas (CSA Steaua), Silviu Suciu (Stiinta Baia Mare), Tudor George (CSM)

TRAGATORI: Florin Bardasu (Stiinta Baia Mare), Tudor Butnariu (Poli Iasi), Ovidiu Cojocaru (Stiinta Baia Mare),

 LINIA A II-a: Andrei Diaconu (U Cluj), Vlad Rotar (U Cluj), Andrei Iurea (Stiinta Baia Mare), Ionut Lucian Muresan  (Timisoara)

LINIA A III-a: Paul Ailenei (Stiinta Baia Mare), Razvan Ilisescu  (Graulhet), Cristian Chirica (Stiinta Baia Mare), Marian Gorcioaia (Timisoara), Florian Gheorghita Rosu (Baia Mare), Dorin Lazar (Timisoara)

MIJLOCASI LA GRAMADA: Alexandru Tigla (CSM Olimpia), Alexandru Pălîi (CSM Știința Baia Mare), George Croitoru (CSM)

MIJLOCASI LA DESCHIDERE: Daniel Plai (Politehnica Iasi)

CENTRI: Dennis Perju (L’Aquila), Sione Fakaosilea (Stiinta Baia Mare),  Ionut Balaban (CS Dinamo), Mihai Lamboiu (ACS Tomitanii), Julien Onutu (ROC La Voulte – Valence Fédérale 1)

ARIPI: Jack Umaga (Timisoara), Nicolas Onutu (ROC La Voulte – Valence Fédérale 1), Daniel Vladut Zaharia (Timisoara Saracens), Alexandru Petru Bucur (Stiinta Baia Mare), Robert Neagu (CSA Steaua), Marian Ispir (CSM Olimpia)

FUNDAS: Sabin Stratila (CSA Steaua), Luke Samoa (Stiinta Baia Mare), Lomani Fili (Dinamo)

Antreori: Eugen Apjok si Bogdan Munteanu

La Bucuresti, Romania A va intalni pe Crawshays Welsh RFC pe 1 si 4 iunie, prima partida fiind programata pe Stadionul „Arcul de Triumf”, de la ora 19:00, iar cea de-a doua pe terenul „Ghencea II”, de la ora 17:30. Aceste meciuri de pregatire reprezinta o ultima testare a tinerilor jucatori care se afla in atentia antrenorului Lynn Howells in vederea selectionarii acestora pentru turneul World Rugby Nations Cup.

1,612 total views, 2 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response