Monday 09th December 2019,
Federatia Romana de Rugby

Victorie pentru Romania A si in a doua partida cu Crawshays Welsh RFC

4 iunie 2016 NATIONALA
Victorie pentru Romania A si in a doua partida cu Crawshays Welsh RFC.

Pe stadionul din Complexul Ghencea s-a disputat cea de-a doua partida de verificare dintre Romania A si selectionata galeza Crawshays Welsh RFC, ca si in prima intalnire, victoria a revenit echipei noastre care s-a impus cu rezultatul de 14-7.

Romania A a inceput partida cu o formula schimbata fata de prima confruntare, cu un prim XV vizibil lipsit de experienta , astfel ca prima repriza a revenit vizitatorilor pe fondul unui joc echilibrat cu putine situatii clare de a se marca, pana in minutul 28 singururele incercari de a deschide scorul fiind irosite de Daniel Plai care a ratat doua lovituri de pedeapsa. In minutul amintit s-au consemnat punctele primei parti, dupa o presiune a inaintarii celor de la Crawshays Welsh RFC, talonerul Huw Dowden a finalizat in terenul nostru de tinta, din pozitie centrala Dion Jones aducand si cele doua puncte ale transformarii.

 Pana la pauza echipa noastra a incercat sa revina, dar galezii s-au aparat atent insistenta inaintarii noastre nereusind sa modifice rezultatul.

Dupa reluare, pe fondul schimbarilor efectuate de Eugen Apjok si Bogdan Muntean aspectul jocului s-a schimbat radical si in minutul 44, Julien Onutu, dupa o actiune individuala prin care a surprins apararea galezilor, a marcat primul nostru eseu, transformat de Daniel Plai. Astfel a fost restabilita egalitatea pe tabela de marcaj. Echipa noastra nationala secunda a continuat sa detina controlul jocului, galezii fiind masati in propria jumatate de teren, dupa mai multe incercari ale inaintarii, oaspetii nu au rezistat asaltului si astfel am beneficiat de un eseu de penalizare, acelasi Daniel Plai reusind transformarea.

 Rezultatul de 14-7 s-a mentinut pana la ultimul fluier al arbitrului, desi pe final Luc Jones si Kieran Meek, respectiv Ionut Muresan, au vazut cartonasul galben, iar galezii au cautat eseul masandu-ne la cinci metri de propriul teren de tinta, insa fara sorti de izbanda.

Romania A a castigat ambele partide disputate in compania lui Crawshays Welsh RFC, o experienta interesanta si utila care va da posibilitate unor jucatori sa completeze lotul Stejarilor pentru turneul World Rugby Nations Cup care se va disputa la Bucuresti pe Stadionul National Arcul de Triumf intre 9 si 18 iunie.

Romania A- Crawshays Welsh RFC 14-7 (0-7)
Stadion Complex Ghencea
Au marcat: J.Onutu-e, Eseu de penalizare, Plai-2tr, respectiv Dowden-e, D.Jones-tr
Cartonase galbene: Muresan, respectiv L.Jones, Meek

Romania A:1.Bogdan Neacsu (CS Dinamo), 2. Ovidiu Cojocaru (Stiinta Baia Mare), 3. Silviu Suciu (Stiinta Baia Mare), 4. Vlad Rotar (U Cluj), 5. Florian Rosu (Stiinta Baia Mare), 6. Cristian Chirica (Stiinta Baia Mare), 7. Razvan Ilisescu (Graulhet),8. Razvan Ailenei C (Stiinta Baia Mare), 9. Alexandru Palii (Stiinta Baia Mare), 10. Daniel Plai (Politehnica Iasi), 11. Vladut Zaharia (Timisoara Saracens), 12. Alexandru Bucur (Stiinta Baia Mare), 13. Denis Perju (L’Aquila), 14. Fili Lomani (CS Dinamo), 15. Robert Neagu (CSA Steaua) REZERVE: 16. George Tudor (CSM Olimpia), 17. Tudor Butnariu (Politehnica Iasi), 18. Alexandru Gordas (CSA Steaua), 19. Andrei Diaconu (U Cluj), 20. Ionut Muresan (Timisoara Saracens), 21. Jack Umaga (Timisoara Saracens), 22. George Croitoru (CSM Olimpia), 23. Julien Onutu (ROC La Voulte – Valence Fédérale 1), 245. Marian Ispir (CSM Olimpia), 265. Sione Fakaosilea (Stiinta Baia Mare), 26. Luck Samoa (Stiinta Baia Mare),

Crawshays Welsh RFC: 1. Nicky Downs (Neath), 2.Huw Dowden (Pontypridd), 3.Lloyd Bridges (Ebbw Vale), 4.Joe Davies (Newport Dragons), 5. James Murphy (Cardiff), 6.Edward Siggery (Moseley), 7.Scott Matthews (Cross Keys), 8. Adam Powell (Cross Key), 9. Luc Jones (Newport Dragons), 10.David Lagdon (Ebbw Vale), 11.Luke Ford (Cardiff), 12.David Evans (Aberavon), 13.Gavin Dacey CPT (Methyr), 14. Justin James (Llanelli), 15. Dion Jones (Llanelli) Rezerve: 16. Stuart Vokes (Bedwas), 17. Lewis Smout (Cardiff),18.Alex Gardner-Key (Bargoed), 26. Phil Rees (Merthyr), 19. Jake Thomas (Pontypridd), 24.Derrie Mattravers (Bedwas), 23.Kieran Meek (Newbridge), 21. Tom Slater (Cardiff),22. Kieran Meek (Newbridge), 25. Matthew Jarvis (Merthyr)

1,715 total views, 3 views today

Ti-a placut acest articol? Distribuie-l!

Leave A Response