Tuesday 21st November 2017,

Bonus ofensiv pentru Argentina XV in fata Spaniei in prima partida la World Rugby Nations Cup

Bonus ofensiv pentru Argentina XV in fata Spaniei.

In prima partida a editiei 2016 din cadrul World Rugby Nations Cup, Argentina XV a invins cu rezultatul de 44-8 pe Spania, victorie care le-a adus sud-americanilor si punctul bonus ofensiv pentru cele sase eseuri marcate dintre care cinci au fost reusite in repriza secunda.

Prima repriza a fost dominata de Los Leones, insa superioritatea pe inaintare si jocul spectaculos al liniilor dinapoi au ramas fara rezultat, cea mai mare sansa de a marca apartinadu-i lui Julen Goia care insa a scapat balonul desi se afla in terenul de tinta advers dupa un balon de urmarire trimis de Sergi Aubanell. Cu un minut inainte de pauza, Argentina XV a scapat pe un contra-atac si a mutat jocul in 22-ul ibericilor, Sebastian Cancelliere l-a gasit in suport pe Santiago Portillo si acesta a marcat la colt primul eseu valorand sase puncte in partidele internationale jucate in Emisfera de Nord.

Dupa pauza Spania a cazut fizic, efortul depus in primele 40 de minute spunandu-si cuvantul si pumele au marcat doua eseuri in minutele 42 si 48, autori fiind Felipe Ezcurra si Gabriel Ascarate, ecartul devenind de 20 de puncte in favoarea sud-americanilor. Asediul argentinienilor a continuat si dupa ce Joaquin Diaz Bonilla si Felipe Ezcurra au dat emotii defensivei spaniolilor, au venit alte trei incercari intr-un interval de numai opt minute. Mai intai a finalizat Juan Capiello din pasa lui Joaquin Diaz Bonilla are apoi l-a servit pe Joaquin Paz, rolurile inversandu-se atunci cand uvertura a marcat cel de-al saselea eseu al invingatorilor.

Inainte de ultimul fluier al arbitrului, Spania a izbutit incercarea de onoare, insistenta inaintarii concretizand-se in reusita lui Daniel Marron, transformata de Segi Aubanell, elevii lui Santiago Santos suferind o infrangere la o diferenta prea mare fata de cele aratate mai ales in prima parte.

World Rugby Nations Cup:
Argentina XV-Spania 44-8 (6-0)
Stadionul National Arcul de Triumf
Arbitri: Shota Tevzadze(Georgia)-Ionut Bodea (Romania), Andrei Diaconescu (Romania)
Au marcat: Portillo-e, Ezcurra-e, Ascarate-e, Capiello-e, Paz-e, Bonilla-e, Mercerat-4tr respectiv Marron-e, Aubanell-tr

Argentina XV: Franco Brarda (Tala), 2.Santiago Iglesias (Universitario Tucuman), 3.Cristian Bartoloni (Pucara), 4.Ignacio Larragure (San Isidro), 5.Pedro Ortega (Universitario), 6.Lucas Maguire (CUBA), 7.Lautaro Bavaro (Hindu), 8.Santiago Portillo (Tucuman), 9.Felipe Ezcurra (Hindu), 10.Joaquin Bonilla (Hindu), 11.Franco Cuaranta (Tala), 12.Gabriel Ascarate (Natacion e Gimnasia), 13.Juan Capiello (Pucara), 14.Sebastian Cancelliere (Hindu), 15.Pedro Mercerat (La Plata) Rezerve: 16.Axel Zapata (SI Tiro al Segno), 17.Lucas Martinez (Castres), 18.Carlos Muzzio (Mont-de Marsan), 19.Sacha Casanas (Hindu), 20.Santiago Montagner (Alumni), 21.Marcos Bollini (Newman), 22.Joaquin Paz (Cordoba), 23.Segundo Tuculet (Los Tilos)

Spania: 1.Fernando Lopez (Massy), 2.Juan Anaya (Galwegians), 3.Jesus Rodriguez (Provence Rugby), 4.Alvaro Nunez (El Salvador), 5.David Barrera (Vannes), 6.Asier Usarraga (Biarritz), 7.Florian Munoz-Rivero (Provence rugby), 8.Jaime Nava (Dijon), 9.Facundo Munilla (Toulon), 10.Jaime Mata (Pozuelo), 11.Ignacio Contardi (Macon), 12.Thibaut Alvarez (Aubenas), 13.Silvio Categlioni (Valladolid), 14.Julen Goia (Mauleon), 15.Sergi Aubanell (Aurillac) Rezerve: 16.Pablo Gutierez(Valladolid), 17.Daniel Marron (El Salvador), 18.Michael Dallery (Biarritz), 19.Oier Goia (Ordicia), 20.Alvaro Abril (Valladolid), 21.Rafael De Santiago (Pozuelo), 22.Jordi Jorba (Perpignan), 23.Pablo Gill (Valladolid)